U okviru priprema za nastavak preventivnih pregleda žena, u sklopu programa skrininga raka dojke u kome Opšta bolnica Subotica godinama aktivno učestvuje, „obavljen je preventivni servisni pregled vremešnog mamografskog aprata i trenutno je u toku otklanjanje manjih nedostataka koji su tom prilikom ustanovljeni“, navedeno je u odgovoru na pitanje Magločistača – zašto u ovoj zdravstvenoj ustanovi nema termina za mamografiju.
„Čim se otklone pomenuti nedostaci, na čemu rade Opšta bolnica Subotica i Služba za radiološku dijagnostiku, u planu je nastavak sprovođenja preventivnih mamografskih pregleda po razrađenom šablonu u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Subotica i Centrom za promociju zdravlja“, dodaje se.
„Indikovani ultrazvučni i mamografski pregledi od strane specijalista hirurgije, ginekologije i onkologije nisu obustavljeni i po tom osnovu termini postoje i redovno se realizuju“, navodi se dalje u odgovoru.
U međuvremenu, na inicijativu Zavoda za javno zdravlje Subotica i Udruženja „Jedna uz drugu“, a uz podršku Doma zdravlja Subotica, u Bajmoku je bio postavljen pokretni mamograf, u periodu od 29. juna do 21. oktobra. Prema oceni lekara, zainteresovanost je bila velika, a odziv žena dobar.
U upravi bolnice najavljuju da će se u skoroj budućnosti ispuniti uslovi da preventivne preglede preuzme na sebe primarna zdravstvena zaštita kako je to i zamišljeno u okviru nacionalne strategije.
U Srbiji se organizovani skrining raka dojke sprovodi od 2012. godine. Međutim, tokom epidemije korona virusa preventivni pregledi u okviru programa skrininga raka dojke u subotičkoj bolnici bili su privremeno obustavljeni usled poštovanja epidemioloških mera.
„Severnobački okrug je za ovu i prethodnu godinu imao najvišu stopu obolevanja i najvišu stopu smrtnosti, u odnosu na republički prosek“, ističe dr Nada Kosić Bibić iz Zavoda za javno zdravlje Subotica.
Razlog je, kako navodi, to što se dijagnoza postavlja kada je bolest već uznapredovala zbog čega „pripadamo grupi zemalja koja ima najvišu stopu smrtnosti“.
„Prema poslednjim podacima zdravstvene statistike za 2021. godinu, u Opštoj bolnici Subotica je lečeno 108 žena sa ovom dijagnozom, svaka peta, 20 odsto njih, mlađa je od 50 godina, a oko 60 odsto žena je mlađe od 65 godina“, napominje dr Kosić Bibić.
Prema podacima Zavoda za javno zdravlje za Severnobački okrug, u 2020. godini su od ove bolesti obolele 162, a bitku su izgubile 52 žene, dok je u Srbiji taj broj bio 4.386 obolelih žena, od kojih su 1.782 preminule od rada dojke.
Rak dojke izlečiv ako se otkrije na vreme
Dr Kosić Bibić ističe da je prevencija i rano otkrivanje ove bolesti veoma važno jer – ukoliko se na vreme započne sa lečenjem – ova bolest je u više od 90 odsto slučajeva potpuno izlečiva.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.