„U poslednjih mesec i po dana u dva navrata sam u Dispanzeru za žene subotičkog Doma zdravlja pokušavala da zakažem mamografski pregled dojki, međutim, oba puta sam dobila odgovor da termina nema“, izjavila je za Magločistač šezdesetčetvorogodišnja penzionerka iz Subotice, koja je želela da ostane anonimna.
Zbog čega termina nema – nije joj rečeno.
„Pa sad, ne znam da li je u pitanju neki kvar, ili nemaju lekara, ili ima možda toliko već zakazanih pregleda da ja skoro ne mogu da dođem na red“, kaže ova Subotičanka.
S druge strane, ističe, sa svih strana se apeluje da žene treba da budu odgovorne prema svom zdravlju i da redovno idu na preventivne preglede, naročito zato što raste broj obolelih od raka dojke.
„A kada hoćete taj pregled da obavite, niste u mogućnosti, niti se zna kada ćete biti. Privatno da idem neću, jer imam zdravstveno osiguranje i ne želim duplo da plaćam“, napominje.
U Domu zdravlja Subotica potvrđuju za Magločistač da termina za mamografiju – nema, te da se Dom zdravlja povodom ovog problema u više navrata obraćao Opštoj bolnici Subotica.
„Znači, uzroke treba tražiti u Opštoj bolnici Subotica. Mi uđemo u sistem, pogledamo termin, da li postoji ili ne postoji. Ne možemo zakazivati nešto što nemamo, što ne postoji kao termin“, objašnjava doktorka Tatjana Popović za Magločistač.
Prema njenim rečima, ova ustanova je voljna da daje upute i da zbrinjava ljude, pa i da ih šalje na mamografiju, ali da odgovor na pitanje zašto termina nema treba potražiti u bolnici.
Portal Magločistač je u pet navrata pokušao putem fiksnog telefona Opšte bolnice Subotica, preko raznih lokala, da dođe do zvanične izjave zamenice direktora, koja je, kako su nam rekli, zadužene za ova i slična pitanja. Međutim, do objave teksta nismo uspeli da stupimo u kontakt sa njom. Takođe, pokušali smo da je dobijemo i na mobilni telefon, poslali smo i sms poruku, ali – odgovor nismo dobili.
Naš portal je nakon toga poslao mejl upravi subotičke Opšte bolnice, ali smo takođe ostali bez odgovora na pitanje zbog čega naše sugrađanke ne mogu da dobiju termin za pregled na mamografu – da li je razlog za nepostojanje termina epidemija korona virusa, prezauzetost zaposlenih, manjak kadrova, ili nešto četvrto.
Predsednica subotičkog Udruženje „Jedna uz drugu“, Milica Pećerić, kaže za Magločistač da je ovo udruženje pre oko godinu dana prema beogradskim institucijama pokrenulo inicijativu da se Subotici dodeli pokretni mamograf.
„Kontaktirali smo i ‘Batut’, jer to spada i u njihovu nadležnost, i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, pa su nas uputili na republički nivo. Mi čekamo, i iskreno se nadamo da će u narednom periodu to da se odobri“, kaže Pećerić, dodajući:
„Oni insistiraju da pokretni mamograf bude u nekim ruralnim sredinama, međutim, po našim saznanjima, pokretni mamograf je bio raspoloživ na više lokacija u Beogradu, Valjevu, tako da smo tražili da bude i u Subotici“.
Ona podseća dalje da veliki broj žena od 50 i više godina, koje su u normalnim uslovima bile obuhvaćene skrining pregledom u Severnobačkom okrugu, sada treba da ide na pregled, a ne mogu da ga obave.
„Baš zato što nismo bili u mogućnosti tokom kovida da obavljamo preventivne preglede u Opštoj bolnici Subotica, zbog toga smo i zatražili pokretni mamograf, u cilju postizanja preventive, zbog toga što materijalno nismo svi u prilici da to uradimo privatno, a važno je kako ne bi došlo do epidemije onkoloških slučajeva, što se u praksi već i dešava“, upozorava Pećerić.
Cena mamografskog pregleda, kao najsigurnije i najpreciznije metode za rano otkrivanje raka dojke, u privatnom sektoru iznosi 4.000 dinara, a u kombinaciji sa ultrazvukom 5.000 dinara.
Mamografija je, naime, preporučeni vid dijagnostike za žene iznad 45 godina starosti, koji bi trebalo da se radi svake dve godine, paralelno sa ultrazvučnim pregledom jednom godišnje, što omogućava rano otkrivanje karcinoma dojke.
„Neki tipovi karcinoma se vrlo slabo očitavaju na ultrazvuku, ali se sasvim jasno očitavaju na mamografiji koji u najvećem broju slučajeva prepozna karcinom. On je precizniji, sigurniji što se tiče dijagnostičkih metoda i ranog otkrivanja zloćudnih promena karcinoma dojke“, objašnjava predsednica Udruženja “Jedna uz drugu”.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.