Više političkih stranaka poziva na odgovornost zbog oružanog sukoba na Segedinskom putu

Više političkih stranaka poziva na odgovornost zbog oružanog sukoba na Segedinskom putu

Foto: NJ/Magločistač (ilustracija)

Objavio: Magločistač

16.10.2023

Kategorija: Politika , Subotica

Više lokalnih odbora političkih stranaka pozvale je rukovodstvo Grada Subotice i Policijske uprave Subotica na odgovornost zbog oružanog sukoba između dve grupe muškaraca koji se desio 15. oktobra, neposredno iza ponoći, na benzinskoj pumpi na Segedinskom putu, a u kom je jedno lice izgubilo život.

Iz Pokreta za preokret (PZP) zbog toga zahteva neopozivu ostavku gradonačelnika, koji, ocenjuju iz ove partije, “pokazuje više interesovanja za lokalne događaje nego za bezbednost građana Subotice”, te dodaju:

“Danas je Subotica grad nasilja, nesigurnosti i straha, što smatramo posledicom bahate vlasti SNS-a. Zahtevamo odgovornost kompletnog upravnog tima, predvođenog gradonačelnikom, zbog ovih dešavanja”.

Da je Subotica postala “ratna zona”, smatraju iz Narodnog pokreta Srbije (NPS): “Nasilje na ulicama grada postalo je svakodnevica a sistem, kako trvdi sadašnja vlast, nije zakazao. Reagovanje na sporadične slučajeve nije rešenje. Subotica je postala ratna zona”.

Iz ove stranke pitaju da li postoji moralna obaveza nadležnih da “bar iz kurtoazije” podnesu ostavku s obzirom na to da se ne radi o kolektivnoj odgovornosti.

“Da li Subotičani postaju svesni da je njihov grad postao najnebezbedniji u kojem se migranti šetaju naoružani do zuba, gde deca stradaju u međusobnim vatrenim okršajima dok vlast broji komade prodatog parizera”, navodi se u saopštenju za javnost.

Narodni pokret Srbije će, dodaje se, nakon izbora težiti ka kompletnoj promeni “ovog nakaradnog sistema koji je u službi kriminala” i zalagaće se da Subotica opet bude miran i bezbedan grad gde propagiranje nemorala, nasilja i kriminala neće biti moguće.

Iz Pokreta slobodnih građana (PSG) podsećaju, pak, da mesecima unazad ukazuje na činjenicu da je stanje bezbednosti u Subotici ozbiljno ugroženo i da nasilje poprima oblik epidemije kojom su zahvaćeni svi građani podjednako.

Ovaj problem se, dodaju, ne može rešiti samo reagovanjem na pojedinačne slučajeve nasilja jer je “nasilje u našem društvu, za vreme vladavine ove vlasti, postalo duboko ukorenjeno” tj. stvorena je atmosfera u kojoj vladaju degradiranje morala, nasilje, život na rubu egzistencije, romantizacija siromaštva, glorifikacija kriminala i kriminalnih ličnosti. 

Mere koje hitno moraju da se sprovedu, ističu iz PSG-a, jesu smena članova Regulatorne agencije za elektronske medije, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy, ukidanje rijalitija i drugih programa koji promovišu nasilje, gašenje tabloida koji propagiraju nasilje i krše kodeks, ostavka ministra policije i ostavka direktora Bezbednosno informativne agencije.

Takođe, treba raditi i na preventivnim merama koje, naglašavaju, u našem društvu nisu još uvek prepoznate, a koje uključuju aktivan rad psihologa i pedagoga sa decom od najranijih uzrasta, kažnjavanje svakog nasilničkog postupka u skladu sa zakonom, aktivan rad učiteljica, nastavnika, profesora sa svojim đacima i studentima za nadjačavanje štetnih uticaja okoline – što bi podrazumevalo prestanak veličanja ratnih zločinaca, kriminalaca, vraćanje sramote u društvo i građenje ispravnih moralnih vrednosti, vraćanje integriteta školi kao obrazovnoj ustanovi, te socijalnog statusa i autoriteta zaposlenima u toj ustanovi, odno, te kompletnu reformu obrazovnog sistema.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.