Mladi se nakon školovanja sve više odlučuju da svoju budućnost potraže van Subotice, da se usavršavaju i rade u inostranstvu. Većina učenika Ekonomske srednje škole „Bosa Milićević“ u Subotici kaže za Magločistač da su znatno veće šanse i bolje plate presudne u ovakvoj odluci.
Ovakvo mišljenje podjednako dele i učenici koji nastavu pohađaju na srpskom i oni na mađarskom jeziku.
Zahvaljujući Erasmus plus programu Evropske unije koji je sprovela ova škola, đaci su imali mogućnost da u maju ove godine provedu dve nedelje na stručnoj praksi u mestu Platamonas u Grčkoj radi usavršavanja, upoznavanja sa drugim kulturama i sticanja novih iskustava i veština.
Dominik Engi pohađa treći razred subotičke Ekonomske srednje škole „Bosa Milićević“ i uči za kuvara. Prema njegovom mišljenju, reč je o projektu u okviru kog su đaci naučili nove stvari, ali i uživali u raznim turističkim obilascima tokom boravka u Grčkoj.
„Naučio sam kako mogu da radim sa povrćem na jedan drugačiji način i na koji način se povrće pripreme uz glavno jelo“, kaže.
On je jedan od onih koji smatraju da mladi imaju veće šanse za pronalaženje posla i za stručno usavršavanje u inostranstvu, a kako navodi – njegov cilj je Nemačka.
„I tamo će biti prilika za učenje jer sam još mlad. U Nemačkoj bih imao veće mogućnosti i prilike da više zaradim nego ovde“, ocenjuje, dodajući da je i rad na brodovima zanimljivo iskustvo jer se može naučiti mnogo o samoj pripremi morske hrane, a sa druge strane se može videti svet.
Još jedan mladi budući kuvar, Ivan Maoduš, kaže da pre ovog putovanja nije imao prilike da se upozna sa grčkom kuhinjom, a stečeno znanje će moći da iskoristi tokom svoje karijere.
„Bilo je jako zanimljivo videti kako oni rade i raditi sa njima u restoranu. Kada završim srednju školu, u planu mi je da odem u Hrvatsku da tamo radim, a posle toga ću nastaviti da se školujem“, navodi.
U Hrvatskoj Ivan, naime, ima rodbinu, i jedan od njegov rođaka je upravo kuvar.
U Grčkoj je bilo zanimljivo i turističkim tehničarima, koji su imale prilike da vide kako izgleda posao u praksi u velikim hotelima.
Svoje iskustvo sa nama je podelila Dušica Lekić, koja ide u treći razred ove škole.
„Naučili smo neki drugačiji sistem rada na recepciji, u hotelu, kako to izgleda u inostranstvu u velikim hotelima, zatim, kako bi trebalo da se ponašamo tokom rada, a usavršavali smo i poznavanje engleskog jezika“, ističe.
Dušica ima u planu da posle završene srednje škole upiše fakultet, međutim, kako kaže, nema u planu da ostane u Subotici.
„Mislim da bih se više u inostranstvu pronašla zato što želim kvalitetniji i bolji posao. Išla bih u Dansku ili Nemačku. Imam sestru i brata koji su u Danskoj i od njih sam čula neka dobra iskustva, pa bih se možda i ja oprobala“, objašnjava.
Na istom smeru se školuje i Kinga Kovač koja kaže da je u Grčkoj naučila važne stvari koje u Subotici ne uče.
„Bolje su objasnili kako izgleda posao na recepciji i imali smo prilike da vidimo sve to u praksi, ali i nove i lepe predele“, priča Kinga.
Kada završi srednju škola, navodi, možda će nastaviti da se bavim turizmom, ali konačnu odluku još nije donela.
„Volela bih da putujem zato što želim da otkrivam svet i da što više toga upoznam, umesto da ostanem ovde do kraja…“, objašnjava.
Nastavnica u Ekonomskoj srednjoj školi „Bosa Milićević“, Ivana Ćirić, koja je bila jedna od dva nastavnika u pratnji učenika u sklopu Erasmus plus projekta, kaže da je ovaj put bio organizovan u cilju sticanja stručne prakse i dodatnog znanja đaka.
„Putovali su učenici iz oblasti ugostiteljstva, kuvari i konobari, a zbog nedostatka dovoljnog broja učenika koji zadovoljavaju kriterijume, otišlo je još pet učenika iz oblasti turizma, ekonomije, prava i administracije“, napominje.
Kako navodi, njihov dan je bio ispunjen raznim aktivnostima i proveli su veoma kvalitetno vreme zajedno.
„Tokom dana su imali praksu koja je trajala šest sati, a u slobodno vreme su imali organizovane sportske aktivnosti, učenje grčkog jezika, grčkog alfabeta, a vikendima su odlazili na putovanja u Solun, Meteori, Larisu, u šetnje, planinarenja, i do starog Platamona“, ističe.
Ekonomska srednja škola dugi niz godina daje veliki značaj međunarodnoj saradnji, kaže direktor škole, Imre Zombori, i dodaje da je „današnji svet takav da učenici i profesori treba da upoznaju što više zemalja i kultura, da imaju i međunarodno iskustvo, kako na polju komunikacije, tako i na stručnom polju“.
„Tokom godina smo imali niz međusobnih saradnji sa školama iz okruženja, iz Mađarske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, ali i sa školama iz Austrije, Nemačke, Rusije“, dodaje.
Kako ocenjuje, ovaj projekat je za njih predstavljao pravi proboj jer se dobija dovoljan budžet da veći broj učenika provede više dana na praktičnoj nastavi.
„Ovaj projekat sa Grčkom je samo početak, mi smo već konkurisali i na sledeći projekat gde će ugostitelji, ali i ostali naši učenici učestvovati sa školama iz Slovačke, Rumunije i Mađarske. To će biti razmena recepata, jela, kuvanje, razne radionice“, najavio je Zombori.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.