Zašto ćute dok se smanjuju prava nacionalnih manjina, pita smenjeni potpredsednik SVM-a
Poslanik u Skupštini Srbije i smenjeni potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara Laslo Varga kritikovao je danas Nacionalni savet Mađara i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine zbog „indiferentnosti”prema predloženim izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kojima se, kako je ocenio, smanjuju ovlašćenja manjinskih nacionalnih saveta.
Varga je u saopštenju za javnost naveo da se rukovodstvo Nacionalnog saveta Mađara (NSM) nije ni jednom javno oglasilo ovim povodom, a resorni pokrajinski sekretarijat nije smatrao za potrebno da izrazi svoje protivljenje evidentnom smanjenju i ukidanju značajnih ovlašćenja nacionalnih saveta manjina u oblasti obrazovanja.
Prema njegovim rečima, predloženim izmenama Zakona o sistemima obrazovanja i vaspitanja, ukida se ravnopravnost obrazovanja na srpskom jeziku i na jezicima nacionalnih manjina, a obrazovno-vaspitni rad na manjinskim jezicima izjednačava se sa dvojezičnom nastavom, što je kršenje izričite ustavne zabrane smanjivanja dostignutog nivoa manjinskih prava.
Predloženim izmenama smanjuje se i broj članova školskih odbora koje imenuju manjinski nacionalni saveti, čime se smanjuje i uticaj nacionalnih saveta na upravljanje ustanovama u kojima se u većini odeljenja obrazovno-vaspitni rad izvodi na jeziku određene nacionalne manjine, što ujedno znači i smanjenje dostignutog nivoa manjinskih prava, naveo je Varga.
Dodao je da se predloženim novim postupkom izbora direktora u potpunosti marginalizuje uticaj nacionalnih saveta i na izbor direktora, a izmenama se predlaže i ukidanje statusa ustanova od posebnog značaja za nacionalnu manjinu, čime se takođe smanjuje dostignuti nivo manjinskih prava.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.