Za budžet Subotice za sledeću, 2022. godinu, koji će iznositi skoro 7,6 milijardi dinara, s planiranim deficitom od pola milijarde dinara, glasalo je na današnjoj sednici lokalnog parlamenta 52 odbornika, dok je 6 bilo protiv.
Prema predlogu, budžet Subotice će sledeće godine biti veći za skoro 158 miliona dinara u odnosu na poslednji rebalans ovogodišnjeg budžeta.
Prihodi su planirani na skoro 6,9 milijardi. Među njima dominiraju poreski prihodi, u prvom redu od poreza na zarade, skoro 3,4 milijarde dinara. Rashodi su planirani na 7,4 milijarde, od čega „tekući“ čine nešto više od 5 milijardi, rashodi za zaposlene 1,3 milijarde, a transferi skoro 900 miliona.
U strukturi izdataka budžeta, najveće učešća ima kultura sa skoro 20 odsto ili skoro 1,5 milijardi dinara, prvenstveno zahvaljujući stavci izgradnje Narodnog pozorišta za koju se planira više od 900 miliona dinara. Sledi funkcionisanje lokalne samouprave sa nešto više od 17 odsto ili 1,3 milijardi dinara. Nešto više od 12 odsto, više od 900 miliona, planirano je za predškolsko vaspitanje, dok je za saobraćajnu infrastrukturu opredeljeno 11,44 odsto ili 868 miliona dinara. Za komunalnu delatnost opredeljno je gotovo 10 odsto budžeta, odnosno nešto više od 700 miliona dinara.
Razvoj poljoprivrede zastupljen je sa svega jednim procentom u budžetu – 77,2 miliona, a nepun procenat više će biti izdvojen za zaštitu životne sredine – 148 miliona. Za razvoj sporta i omladine je opredeljeno manje od 4 odsto gradskog budžeta ili 280 miliona dinara, dok je za socijalnu i dečiju zaštitu opredeljeno nepunih 5 odsto budžeta, odnosno 371 milion.
Procentualno gledano, najmanje će u budžetu biti zastupljen program energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije – sa 0,59 odsto ili 44,7 miliona dinara.
Ako se gleda po glavi stanovnika, a na osnovu popisa iz 2011. godine po kojem na teritoriji Grada Subotica živi 141.554 stanovnika, budžet Subotice iznosi 52.070 dinara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.