Udruženje “Mini Jugoslavija”: Projekat “Biciklom do čistijeg vazduha” uspešno okončan, ali priča o biciklizmu se nastavlja

Udruženje “Mini Jugoslavija”: Projekat “Biciklom do čistijeg vazduha” uspešno okončan, ali priča o biciklizmu se nastavlja

Foto: Udruženje "Mini Jugoslavija"

Objavio: Magločistač

29.04.2024

Kategorija: Subotica

Održavanjem centralne manifestacije – Sajma biciklizma i kamping turizma – u petak i subotu, 26. i 27. aprila, u parku Yugoland, projekat „Biciklom do čistijeg vazduha“ čiji je nosilac Udruženje građana „Mini Jugoslavija“ ušao je u svoj finiš.

Ali, kako kaže Goran Gabrić ispred ove asocijacije, priča o tome kako se biciklom dolazi do čistijeg vazduha tu se svakako ne završava.

Projekat je s jedne strane za cilj imao da se ukaže na potencijale kamping turizma kako na nivou cele Srbije, a onda posebno i na Paliću, jer pogodnost za njegov razvoj nisu samo prirodne lepote kojima Srbija obiluje, već je tu i značajna komparativna prednost koja se krije u činjenici da se radi o tranzitnoj zemlji.

Otud je i „Mini Jugoslavija“ 2023.  godine otvorila svoja vrata za auto-kampere, koji su nakon gašenja auto-kampa na Paliću praktično ostali bez mogućnosti da u Subotici naprave predah, pa je tako prošle sezone zabeležila stotinak gostiju.

S druge strane, cilj projekta je bio i da se ukaže na benefite biciklizma kao jednog alternativnog načina prevoza, ali i na potrebu da se sam grad više prilagodi biciklistima, kaže Goran Gabrić:

„Već se nešto po tom pitanju radi, naši napori unazad nekoliko godina su urodili plodom. Grad je pokrenuo izradu strategije unapređenja biciklističke infrastrukture. Nadamo se da će Subotica ponovo biti grad biciklista“.

Goran Gabrić, foto: NJ/Magločistač

U sklopu projekta “Biciklom do čistijeg vazduha” urađena je i studija koja je pokazala da privredni subjekti u gradu jesu zainteresovani za pokretanje biciklističke kurirske službe kao usluge, a na temelju dobijenih rezultata istraživanja biće napravljen jedan održivi model kako bi ta kurirska služba mogla da funkcioniše u praksi.

A kao ključne probleme vezano za postojeću biciklističku infrastrukturu, Gabrić izdvaja mali broj biciklističkih staza i njihovu slabu povezanost.

„To se praktično vidi kada s jednog dela grada hoćete da idete na drugi, ne možete to u potpunosti da odradite samo s biciklističkim stazama. Samim tim je ugrožena i bezbednost biciklista, koji mogu da nastradaju u saobraćajnim nesrećama. Druga stvar je problem bezbednosti samih biciklova. Mi smo bili u kontaktu sa Policijskom upravom Subotica, i oni su nam rekli da su suzbili nekoliko organizovanih grupa koje su bile poznate po tome da su otuđivale bicikle – pouzdano tvrde da sada takvih više nema. Ali, od strane građana je iskazano da taj problem postoji, kao i to da nemaju gde da bezbedno parkiraju bicikle“, ističe Gabrić.

Foto: Magločistač

Iz tog razloga, u sklopu realizacije projekta „Biciklom do čistijeg vazduha“  izrađeni su i crveni držači za bicikle koji će biti postavljena na tri lokacije u gradu, a u dogovoru sa Javnim preduzećem za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica.

Drugi dan Sajma biciklizma i kamping turizma bio je posvećen najmlađima, pa je tako predstavu za decu izvela Dramska sekcija Udruženja građana “Thales” iz Male Bosne, foto: “Mini Jugoslavija”

Kao, pak, dugoročni benefit realizovanog projekta, organizatori ističu da su obezbedili 10 biciklova za najmlađe koji će tako i u narednom periodu moći da ih koriste svaki put kada dođu u Yugoland, koji im pruža bezbedno okruženje ne samo da uče da voze dvotočkaše, već i da vežbaju osnovna pravila ponašanja u saobraćaju.

Projekat „Biciklom do čistijeg vazduha“ sprovodi udruženje “Mini Jugoslavija”. Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), sufinansira Grad Subotica, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.