Vakcinacija protiv gripa počela je i u Subotici. Na raspolaganju je dovoljna količina domaćih i uvoznih vakcina, a epidemiolozi smatraju da je sada pravo vreme za vakcinaciju i sticanje imuniteta, kada prisustvo ovog virusa još nije registrovano u našoj zemlji.
Virusi koji izazivaju relativno blagu kliničku sliku kruže među subotičkom populacijom. Blago povišena telesna temperatura, kijanje, kašljanje, blago zapušen nos… simptomi su koji se najčešće beleže kod dece predškolskog uzrasta.
“Naravno, tu je i dalje kovid, ima ga daleko manje nego ranijih godina, ali je i dalje zastupljen. Ukoliko neko pita da li je kovid nestao – ne, on je tu, ali daje veoma blagu kliničku sliku, i za njega saznamo samo kada se uradi odgovarajuće testiranje.
Potom, tu su i drugi virusi, kao recimo virusi varičele, potom infektivna mononukleoza i tako dalje… Znači, jedno šarenilo u smislu kliničke slike, a što je i sasvim normalno za ovaj period godine”, smatra epidemiolog Zavoda za javno zdravlje u Subotici dr Nebojša Bohucki.
Ove nedelje počela je i vakcinacija protiv sezonskog gripa. Na raspolaganju su dve vrste vakcina podjednakog kvaliteta, jedna domaća, a jedna iz uvoza. Savet je da se iskoristi ovaj period bez registrovane prisutnosti virusa za vakcinaciju.
“Naime, grip nije prehlada ili nazeb. To je relativno teško oboljenje koje može da dovede do niza komplikacija. Znači, svako ko ima 65 godina i više trebalo bi da je primi, a preporučuje se i mlađim osobama. Zanimljivo, donja granica je šest meseci života. Znači, svako sa navršenih pola godine života pa naviše, ukoliko ima neko hronično oboljenje, pre svega respiratornog sistema, kardiovaskularnog, metaboličke poremećaje kao što je dijabetes, potom gojazne osobe i tako dalje – mogu i trebalo bi da se vakcinišu. Posebno ako osoba ima više hroničnih oboljenja”, dodaje on.
U Severnobačkom okrugu na raspolaganju je 8.500 doza, što je brojka određena na osnovu zainteresovanosti iz prethodnih godina.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.