Grad Subotica bi uskoro mogao da dobije Koordinaciono telo za borbu protiv vršnjačkog nasilja, ugledom na Novi Sad, koje bi funkcionisalo u saradnji sa lokalnim institucijama i organizacijama.
„Po istraživanjima, u Srbiji je više od 80 odsto osnovnoškolaca doživelo neki vid vršnjačkog nasilja. Ono sa čime se danas najčešće susrećemo je problem digitalnog nasilja, i na tome najviše radimo. Problem zlostavljanja dece u Srbiji postoji i ovakav sistem podrške deci i roditeljima bio bi od velike koristi“, izjavio je osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić.
Jurić je na tribini „Zajedno protiv vršnjačkog nasilja“ , koja je održana u Infostud Hub-u, rekao da je ovakvo telo potrebno i u Subotici, da bi se ovaj problem mogao rešavati sistemski, ali i da bi se mnogi problemi mogli prevenirati.
„Kroz naš rad vidimo da nijedna škola nije rešena tog problema i upravo zbog toga želimo da kroz rad i iskustvo iz Novog Sada, koji već ima u svojoj administraciji Koordinaciono telo za borbu protiv vršnjačkog nasilja, jedno takvo telo zaživi i u Subotici“, poručio je Jurić.
Kako navodi, Koordinaciono telo čine Gradski sekretarijat za prosvetu i obrazovanje, Centar za socijalni rad i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
„U tom uvezivanju je snaga ovog tela, da se efikasnije deluje da, kada postoji jedan problem u određenoj školi, da su svi povezani i da svi deluju. U ovakvim slučajevima koordinaciono telo reaguje i upućuje tim koji će raditi na prevenciji digitalnog ili bilo kog drugog nasilja“, objašnjava Jurić.
Član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja, Ilija Đukanović, rekao je da je Subotica zainteresovana da učestvuje u ovom projektu i da će načiniti neophodne korake ka formiranju lokalnog tima.
„Održaćemo okrugle stolove u Gradskoj kući sa predstavnicima ovog tela iz Novog Sada i ostalih gradova. Važno nam je da javnosti približimo temu vršnjačkog nasilja, bilo da je reč o verbalnom, fizičkom, digitalnom nasilju ili o socijalnoj isključenosti”, rekao je Đukanović.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.