Centar za socijalni rad Grada Subotice ponovo u štrajku upozorenja: Predstavnici osnivača ne odgovaraju na zahteve

Centar za socijalni rad Grada Subotice ponovo u štrajku upozorenja: Predstavnici osnivača ne odgovaraju na zahteve

Centar za socijalni rad Grada Subotice, foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

03.04.2025

Kategorija: Subotica

Sindikalna organizacija Centra za socijalni rad Grada Subotice, ali i većina zaposlenih koji nisu članovi sindikata, i dalje se nalazi u štrajku upozorenja, zbog čega će i u petak, 4. aprila, obustaviti rad u vremenu od 11.55 do 12.55 časova.

Štrajkački odbor u ovoj ustanovi podseća da su se na taj korak odlučili zbog, kako kažu, dramatičnog stanja u kojem se sistem socijalne zaštite nalazi i zbog potrebe da se hitno obezbedi pravo zaposlenih u sistemu na dostojanstven rad, kao i korisnicima adekvatna usluga socijalne zaštite.

“Predstavnici našeg osnivača – Grada Subotice – nam se još uvek nisu zvanično obratili, niti pozvali na razgovore iako smo zvanično uputili dopis o stupanju u štrajk upozorenja i tražili sastanak sa gradonačelnikom”, napominju zaposleni.

Na evidenciji Centra za socijalni rad Grada Subotice, ističe se dalje u saopštenju za javnost, u toku 2024. godine bilo je 13.303 korisnika, za 18,2 posto više nego prethodne, 2023. godine, kada je broj korisnika iznosio 11.255 korisnika.

Zbog povećanja obima posla, zaposleni u Centru za socijali rad Grada Subotice traže da se izvrši dodatno zapošljavanje, a zbog obezbeđivanja uslova za normalno obavljanje delatnosti ustanove.

Dodatno zapošljavanje bi se odnosilo na lokalne usluge i prava, i to:
1) za proširene lokalne pravne usluge, 2 stručna radnika za poslove jednokratnih novčanih socijalnih pomoći, izuzetnih novčanih pomoći, interventne novčane pomoći, pogrebni troškovi, veštački prekid trudnoće, podela prehrambenih i higijenskih paketa, podela ogreva, korisnici narodne kuhinje
2) za stručni tim koji bi se bavio isključivo slučajevima nasilja u porodici, 4 stručna radnika (psiholog, pedagog, socijalni radnik, pravnik)
3) dodatno zapošljavanje 1 stručnog radnika u Dnevnom centru za savetovanje i prevenciju problema u ponašanju dece i mladih.

S druge strane, zahtevi prema Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja su sledeći:
1) radi otklanjanja očigledne diskriminacije ili ublažavanja teške materijalne situacije prema zaposlenima u socijalnoj zaštiti, da se izvrši usklađivanje zarada sa ostalim delovima javnog sektora (obrazovanje, zdravstvo)
2) da se hitno, radi izvršenja aktuelnih zakonskih obaveza Vlade, izdvoji iz koeficijenta, osnovica na ime naknade troškova za topli obrok i regres, i da se isti izrazi u novcu na osnovu Zakona o radu, član 118. stav 1. tačka 5.
3) da u hitnom roku, u cilju sprečavanja dalje diskriminacije i obezbeđivanja ravnopravnog položaja zaposlenih u socijalnoj zaštiti u odnosu na zaposlene u drugim javnim službama, sa relevantnim faktorima zaposlenih u socijalnoj zaštiti otpočnu pregovori za zaključivanje novog Posebnog kolektivnog ugovora za socijalnu zaštitu
4) da se u cilju obezbeđivanja odgovarajuće efikasnosti i unapređenja kvaliteta stručnog rada u ustanovama socijalne zaštite pristupi izradi zvaničnih normativa i standarda u ustanovama socijalne zaštite.

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.