Centar lokalne demokratije (Local Democracy Agency – LDA) ove godine slavi 30 godina postojanja, a od lokalnih LDA na Balkanu prvi u nizu osnovan je bio upravo u Subotici.
„Iako je ALDA rođena krajem 90-ih, naš rad i zalaganje započeli su još 1993. godine, kada su na inicijativu Saveta Evrope stvorene prve LDA, sa misijom podrške civilnom društvu i miroljubivoj koegzistenciji u državama bivše Jugoslavije nakon sukoba“, navode u ovoj organizaciji.
Prvi LDA osnovan je bio 1993. godine u Subotici, u Srbiji, pod nazivom Ambasada lokalne demokratije (LDE) Subotica, a ubrzo zatim i u Osijeku, u Hrvatskoj, iste godine.
Kako se navodi, 30 godina kasnije, situacija se duboko promenila.
“Iz godine u godinu, agencije lokalne demokratije su se pokazale kao uspešan alat i sada su mreža od 16 ALD-a u evropskom susedstvu, sa tri operativna partnera u Hrvatskoj. Tako je, zajedno sa njihovom misijom, napredovao i geografski obim LDA“, ističe se.
U narednom periodu biće organizovani javni događaji širom Balkana, odakle je sve i počelo, biće objavljena publikacija koja će u vidu zbirke anegdota, slika i svedočenja podsećati na istoriju prvih 30 godina postojanja.
„Biće snimljen dokumentarni film koji će oživeti najvažnije trenutke kroz slike mesta i ljudi koji su obeležili istoriju ove organizacije. Generalna skupština ALDA će najverovatnije biti održana u junu ove godine gde će biti reči i o budućem razvoju mreže LDA“, navodi se u obaveštenju.
Dodaje se da će ključni događaj biti održan u oktobru ove godine u Strazburu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.