Tribina povodom Dana oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu u Art bioskopu “Aleksandar Lifka” 10. oktobra

Tribina povodom Dana oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu u Art bioskopu “Aleksandar Lifka” 10. oktobra

Objavio: Magločistač

07.10.2022

Kategorija: Subotica

Udruženje “Ekoslavija” i subotička podružnica novosadskog udruženja „Ženske studije i istraživanja“ organizuju tribinu povodom Dana oslobođenja Subotice u Drugom svetskom, koja će biti održana u ponedeljak, 10. oktobra, u Art bioskopu “Aleksandar Lifka”, sa početkom u 17 sati.

“U vremenu kada istorijski revizionizam dostiže vrhunac i kada se sećanje na Narodnooslobodilačku borbu 1941-1945. potpuno marginalizuje, želimo da očuvamo sećanje na slavni period narodne borbe protiv fašizma na ovim prostorima, kojI zaslužuje važno mesto u našoj istoriji”, navodi se u pozivu.

Na tribini će učestvovati dr Margareta Bašaragin ispred “Ženskih studija i istraživanja”, istoričar Dejan Mrkić, istoričar umetnosti i filozof Branimir Kopilović, dok će razgovor moderirati Boris Telečki, aktivista.

Oni će govoriti o istorijskim činjenicama vezanim za samu operaciju oslobođenja Subotice koje se odigralo 10. oktobra 1944, organizovanim oblicima otpora fašističkoj okupaciji u gradu između 1941. i 1945, zločinima počinjenim od strane okupatora u gradu, kao i ulozi žena u tom periodu u Subotici, ali i Narodnooslobodilačkoj borbi uopšte.

Takođe, na tribini će biti reči i o kulturi sećanja i stanju spomenika iz vremena Narodnooslobodilačke borbe na teritoriji grada Subotice danas, a tokom tribine će biti prikazan i bogat arhivski materijal (fotografije, snimci) iz tog perioda.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.