Tribina o posledicama tzv. zelenog kapitalizma na zemlje u razvoju danas u Art bioskopu “Aleksandar Lifka”

Tribina o posledicama tzv. zelenog kapitalizma na zemlje u razvoju danas u Art bioskopu “Aleksandar Lifka”

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

09.09.2022

Kategorija: Subotica

U sklopu pratećih programa “Ekoslavije”, festivala ekologije i antifašizma, danas će u Art bioskopu “Aleksandar Lifka”, s početkom u 16.30 časova, biti održana tribina pod nazivom “Posledice zelenog kapitalizma po globalni jug (zemlje u razvoju)”.

Na tribini će učestvovati Luka Rubinjoni, biolog i istraživač saradnik Inovacionog centra Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Zvezdan Kalmar, koordinator za energetiku Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) iz Subotice, Maria Alimpić, ekološka aktivistkinja udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu” iz Loznice, i Pablo Domínguez, antropolog životne sredine i istraživač, Univerzitet u Tuluzu, Francuska, dok će razgovor moderirati Jovan Milovanović, student ekologije Biološkog fakulteta u Beogradu.

“Od 2018. godine, kada je članica Kongresa Sjedinjenih Americkih Država Okazio-Kortez izašla u javnost sa idejom zelenog novog dogovora (aludirajući time na novi dogovor FDR-a), ova ideja je ušla u javno mnjenje i gotovo preko noći dobila na mahu. Međutim, za koga je ovaj ‘zeleni’ novi dogovor? Spominje li se u njemu američki vojno-industrijski kompleks i emisije koje su prouzrokovane istim? Kako bi ovaj zeleni novi dogovor izgledao po 80% svetske populacije, a kako po bogate zemlje, postoje li i kojih razmera su razlike? Da li ima više smisla pričati o klimatskim reparacijama za države koje nisu istorijski emiteri, a koje su sada u opasnosti, jer se nekolicina država industrijalizovala u pravo vreme? Naposletku, da li je zelena tranzicija jedini način da se borimo protiv najgorih nadolazećih efekata i prirodnih katastrofa koje će biti prouzrokovane klimatskim promenama”, kontekstualne su dileme o kojima će biti reči na tribini.

Takođe, neka od pitanja na koje će učesnici pokušati dati odgovore su: kako treba da izgleda pravedna globalna tranzicija na nekarbonske izvore energije; šta danas i prethodnih decenija rade velike korporacije čija su delatnost, između ostalog, obnovljivi izvori energije širom tzv. razvijajućeg ili trećeg sveta; zašto nam se litijum predstavlja kao izvor energije, umesto kao način da se ona skladišti; zašto je ovaj mineral jako važan svakoj državi koja ga ima i zašto je opasno imati nalazišta ovog minerala?

Danas će, takođe u sklopu pratećih programa festivala, biti održana i zajednička biciklistička vožnja, koja startuje u 14 sati na Trgu žrtava fašizma, a koja za cilj ima promociju ovog održivog prevoznog sredstva, ali i prikupljanje potpisa za uvođenje subvencionisanja kupovine bicikla.

“Cilj nam je da Grad Subotica u budžetu za narednu godinu predvidi iznose za subvenciju građanima za kupovinu dvotočkaša, kako bi se na taj način podstakla povećana upotreba ovog održivog prevoznog sredstva u našem gradu. Prikupljanje potpisa, kao i sama kampanja, nastavlja se i nakon festivala, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena”, navode organizatori iz Udruženja “Ekoslavija” i Građanske inicijative “Priroda i društvo”.

Ruta zajedničke biciklističke vožnje je sledeća: Trg žrtava fašizma – Šandora Petefija – Trg Jakaba i Komora – Trg Sinagoge – Aleja maršala Tita – Ferenca Sepa – Kosovska – Jovana Mikića – Majšanski put – Bose Milićević – Zmaj Jovina – Trg Sinagoge – Trg Jakaba i Komora – Šandora Petefija – Trg Žrtava Fašizma.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.