Uz prigodan program koji su priredili učenici i nastavnici osnovnih škola „Matko Vuković“, „Đuro Salaj“, „Sečenji Ištvan“i Muzičke škole u Subotici je danas, ispred svečanog ulaza u Gradsku kuću, obeležen Svetski dan Roma i Romkinja.
Obeležavanju Svetskog dana Roma i Romkinja prisustvovao je član Gradskog veća Ilija Đukanović, koji je tom prilikom rekao da je u gradskom budžetu ove godine opredeljeno 1,1 milion dinara za aktivnosti ka unapređenju položaja Roma i Romkinja u Subotici.
“Podrška je usmerena ka kupovini udžbenika deci iz pet osnovnih škola, zatim aktivnostima u poboljšanju uslova stanovanja u podstandardnim naseljima u Čantaviru. Mi smo možda jedina lokalna samouprav koja ima dva romska koordinatora i time pokazujemo odgovornost i ozbiljnost ka rešavanju kompleksnih problema sa kojima se suočava romska zajednica“, naglasio je Đukanović.
„Ono što nas očekuju u narednom periodu je izrada novog Lokalnog akcionog plana koji ističe ove godine ali i ojačavanje lokalnog Saveta za unapređenje položaja Roma i Romkinja sa novim članovim iz privatnog privrednog sektora, javnog sektora i organizacija civilnog društva. Ovo sve sa ciljem podsticanja romske zajednice ka obrazovanju i zapošljavanju“, dodao je Đukanović.
Koordinator za romska pitanja Stevan Nikolić podsetio je da se danas obeležava 50. godišnjica postojanja romske zajednice.
„Na ovaj dan 1971. godine rekli smo da želimo da se zovemo Romi i da nas drugi tako zovu, dobili smo našu zastavu koja se već drugu godinu vijori na Gradskoj kući, dobili smo našu himnu”, podsetio je Nikolić.
On je tom prilikom istakao da je interes romske zajednice da gradi zajedničku budućnost pa su ovog dana đaci izradili kućicu od kartona, koja simbolizuje da je Subotica dom svih građana koji žele da grade upravo takvu budućnost.
“To se vidi kroz politiku Grada Subotice koja je usmerena na inkluziju romske zajednice“, podvukao je Stevan Nikolić.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.