Na svečanoj sednici za Počasnog građanina proglašen je elektroinženjer i privrednik Đula Palfi, prvi čovek subotičkog preduzeća „Rasveta“. Ovogodišnji dobitnici priznanja Pro Urbe su epidemiolog dr Gordana Krtinić i novinarka-urednica Mađar So-a Erika Kabok, koja je, zbog načina izveštavanja o migrantima, u julu 2016. godine odlukom Suda časti isključena iz članstva Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV).
I pored toga što su zbog epidemije korona virusa otkazane masovne svečanosti povodom Dana grada Subotice, u dogovoru gradonačelnika i predsednika subotičke skupštine ipak je održana tradicionalna svečana sednica gradske skupštine. U manjem obimu i uz poštovanje epidemioloških preporuka dodeljena su gradska priznanja Počasni građanin i Pro urbe.
U svom obraćanju okupljenima, gradonačelnik Subotice Stevan Bakić podsetio je na prioritete nedavno uspostavljenog novog gradskog rukovodstva, među koja spadaju realizacija započetih projekata poput Narodnog pozorišta, Akva parka, sanacije Palićkog i Ludaškog jezera, ali i novih projekata poput rekonstrukcije stadiona, Opšte bolnice i Doma za decu Kolevka.
„Poštovani građani Subotice, 241. rođendan našeg grada ove godine se obeležava u nesvakidašnjim okolnostima, ali uz iskrenu zahvalnost lekarima i medicinskom osoblju koji tokom epidemije korona virusa svakodnevno rizikuju svoje živote i bore se za sve nas. Epidemiološka situacija je još uvek nesigurna. Neophodna je disciplina u poštovanju preventivnih mera. Razumevanje, strpljenje i odgovornost da savladamo i ovu opasnost. I da nakon toga, uz podršku predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Pokrajinske Vlade, nastavimo da ulažemo energiju u ekonomski oporavak našeg grada i njegov dalji napredak i razvoj“, rekao je Bakić.
Predsednik gradske Skupštine Balint Pastor podsetio je da je dodelom statusa i privilegije Slobodnog kraljevkog grada iz 1779. godine Subotica i zvanično postala Grad i mogućnost razvoja u skladu sa političkim, ekonomskim, kulturnim i arhitektonskim vrednostima srednje Evrope.
„Nije ovo prva globalna zaraza sa kojom se suočavamo, ali je verovatno ovo prva svečana sednica u poslednjih 241-u godinu koja se održava u uslovima globalne pandemije. Dobra je vest da ne delimo zajedničku evropsku istoriju samo kroz velike i katastrofične događaje, već postajete deo evropske istorije onog trenutka kada postanete deo evropskog visokoškolskog krvotoka. A Subotica je deo te zajedničke evropske istorije postala 363 godine pre donošenja Povelje o sticanju statusa Slobodnog kraljevskog grada“, rekao je Pastor.
Na svečanoj sednici za Počasnog građanina proglašen je elektroinženjer i privrednik Đula Palfi, prvi čovek subotičkog preduzeća „Rasveta“ čiji stilski kandelabri krase centar Subotice i park na Paliću.
„Kao privrednik mogu jedino da se zahvalim jer retko kada vidimo nekoga iz privrede da dobije bilo kakvu nagradu. Istina je da nas ima dosta, ali trudimo se, evo ja skoro već 40 godina radim za ovaj grad razne stvari, tako da jedno ovako proiznanje u ime privrednika lepo nam dođe i hvala na tome“, rekao je Palfi u obraćanju novinarima.
Ovogodišnji dobitnici priznanja Pro Urbe su epidemiolog dr Gordana Krtinić i novinarka-urednica Mađar So-a Erika Kabok.
„Jako sam počastvovana. Ja mislim da nagrada kao nagrada svakako prija svakome. To znači priznanje za ono što ste radili i povratna informacija o tome da ste na dobrom putu i da treba tako da nastavite. To je jedno, a drugo je da su u gradu primetili i naš rad, rad novinara. Ja se ne sećam da li je bio ikada nagrađen novinar i ja smatram ovu nagradu ne samo svojom, nego nagradom struke“, rekla je Kabok.
Kabok isključena iz članstva NDNV-a
Da podsetimo, novinarka lista Mađar So Erika Kabok je sredinom jula 2016. godine jednoglasnom odlukom Suda časti Nezavisnog društva novinara Vojvodine isključena iz članstva NDNV-a.
Kako se navodi u obrazloženju ovog novinarskog udruženja, odluka je doneta na osnovu zanemarivanja, odnosno kršenja odredbe i smernice Etičkog kodeksa novinara Srbije a prvenstveno one o tačnom, objektivnom, potpunom izveštavanju i obavezi novinara da naznači izvor informacije koju prenosi, ali, takođe, i dužnost novinara da poštuje i štiti prava i dostojanstvo dece, žrtava zločina, osoba sa hendikepom i drugih ugroženih grupa.
„Naime, u spornim izveštajima o izbeglicama i migrantima je, bez navođenja i imenovanja izvora, javnosti prezentovala niz neargumetovanih tvrdnji i takođe iznela lično zapažanje o nedostatku poniznosti ’koja karakteriše ljude u nevolji’“, navodi se u odluci Suda časti NDNV-a.
(Magločistač)
6 Komentara na
“Svečana sednica za Dan grada: Proglašen Počasni građanin Subotice i dodeljena priznanja Pro Urbe”
Nekima strahovito smeta ako nas Predsednik zeli da izgradi dobrosusedske odnose sa okolnim drzavama, narocito njima smetaju madjari i hrvati, Ovi patrioti jedva cekaju da bacaju grmlja i kamenje na njih na svoje komsije i na Predsednika,. Ovi su onda sretni kad sa raznim iznisljotinama mogu uciniti neki zlo dela jer misle da tako mogu pokrite svoje negativne osobine. Ovima sada dobro dosla novinarka Kabók i naravno tako odma moze napadatii Budimpestu, savrseno izvanredan grad na obali Dunava, Sa izuzetno vrednom i pametnom rukovodstvom koji svugde podrzavaju napredak Srbije pod vodjstvom Predsednika A. Vucica na najboljem putu za clanstvo u EU gde je buducnost Srbije.
Novinarka Kabok znamo po cijim instrukcijama radi, i zato dosta o njoj!
Gospodja Kabok radi sve sto joj iz Budimpeste narede,tako da dosta price o njoj!
Znači pro urbana novinarka bila malo nazi raspoložena prema migrantima? Kad je bila jednako oštra prema Srbima nije izbačena iz Gruhonjićevog udruženja. Zna se kriterijum.
Instruisana novinarka. Ili bolje reci novinarka koju finansira direktno Budimpesta, zasto pa nisam iznenadjenja da je bas ona predlog od strane SVM-a. To je njihov nacin rukovodjenja i bitisanja u Subotici, samo pod patronatom Budimpeste.
Је л’ то ова што су јој синови истерани из Србије зато што су тукли полицајце? Страшно кога СВМ предлаже за награду.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.