Danima se suočavamo sa tropskim vrućinama koja negativno utiče ne samo na poljoprivredne kulture, nego i na hronične bolesnike, osobe koje su na raznim medikamentskim terapijama, te radnike na otvorenom. Visoke temperature su u poslednje vreme izazvale i požare u Subotici, ali i širom zemlje.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Grada Subotice, Ištvan Huđi, kaže za Magločistač da je Ministarstvo rada dalo samo preporuke poslodavcima vezano za rad na visokim temperaturama, koje datiraju još iz 2007. godine, a koje – nisu obavezujuće.
„Preporuka sindikata svim poslodavcima je da poštuju ove preporuke, ali i da naprave Akt o proceni rizika radnih mesta, i da posebno obrate pažnju na bezbednost i zdravlje svojih zaposlenih“, apeluje Huđi.
Prema njegovim rečima, u Subotici kao i u drugim gradovima postoje problemi u velikim radnim halama koje nisu dobro aklimatizovane, zatim problemi vezani za rad na otvorenom u sektorima kao što su poljoprivreda i građevina.
„Svaki dan vidimo da se Subotica širi i da se gradi, ali bi se posebna pažnja morala obratiti, pogotovo danas, sutra, i ovih dana kada se očekuju veoma visoke temperature, iznad 40 stepeni. Posebno je to opasno za radnike koji rade na otvorenom, koji treba obavezno da prave češće pauze, da su stalno pri tečnosti, i da tokom posla nisu na direktnom udaru sunca“, upozorava Huđi.
Dodaje da je takođe neophodno obezbediti adekvatnu zaštitnu opremu, da se napravi preraspodela radnog vremena, i da se od 11 do 16 časova prekine rad.
„Sve što postoji u tim preporukama je lepo, međutim, u praksi, ima gde zaživi, ali u većini slučajeva – ne. Svaki poslodavac gleda profit, a radnik mora da radi i u ovakvim uslovima“, kaže Huđi.
Prema njegovom mišljenju, Ministarstvo rada bi sem preporuke moralo doneti temeljnija uputstva čija primena bi se kontrolisala preko inspekcije rada.
„Kada jedan radnik ode na bolovanje zbog toplotnog udara i zbog drugih tegoba, to je ozbiljan problem za radnika, ali i za poslodavca, jer gubi radnika koji ide na bolovanje, a njegov oporavak može da traje danima“, poručuje Huđi.
Tokom visokih temperatura povećan je i broj izlazaka lekarskih ekipa na intervencije, na javnim mestima, zbog kolapsa, odnosno kratkotrajnih gubitaka svesti uzrokovanih vrućinom, kaže za Magločistač specijalistkinja urgentne medicine Službe hitne medicinske pomoći, dr Mihaela Budimski Soldat.
„Radimo u punom obimu, na terenu su sve tri ekipe koje su angažovane po ceo dan. Često se interveniše kod hroničnih pacijenata, imamo pacijente sa akutnim infarktom srca koji se transportuju na Institut za kardio-vaskularne bolesti u Sremsku Kamenicu“, napominje ona.
Gužve su i u ambulanti Službe hitne medicinske pomoći zbog tegoba i oscilacija krvnog pritiska, neuroloških tegoba, i pacijenata koji su boravili duži period na suncu.
„Dok su ove vrućine, pacijenti koji imaju terapiju i primaju lekove, morali bi da vode računa o tome da ne izlaze napolje od 11 do 17 časova, da uzimaju dovoljno tečnosti. Isto važi za roditelje sa malom decom, sa bebama, trudnice i starije sugrađane“, kaže Budimski Soldat.
Ukoliko se ide na plažu, bazene, ona apeluje na građane da vode računa o kremama za sunčanje koje imaju zaštitni faktor, da nose dovoljne količine vode sa sobom, da koriste adekvatnu odeću, dok bi obroke trebalo da uzimaju češće, u manjim količinama.
Povećava se broj kovid pacijenata
Prema rečima Mihaele Budimski Soldat, ponovo imamo i veliki broj kovid pozitivnih pacijenata.
„Oni su sada posebna grupa koja po ovoj vrućini ima i povišenu telesnu temperaturu koju treba agresivno spuštati antipireticima. Oni treba redovno da se javljaju na kontrole u Respiratornu ambulantu i moraju voditi računa o unosu dovoljne količine tečnosti u organizam“, savetuje doktorka.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.