Subotička udruženja o mentalnom zdravlju trudnica: O postporođajnoj depresiji se malo govori u javnosti

Subotička udruženja o mentalnom zdravlju trudnica: O postporođajnoj depresiji se malo govori u javnosti

Foto: Udruženje "Anahitas" Subotica

Objavio: Magločistač

11.07.2024

Kategorija: Subotica

Mentalno zdravlje trudnica i mladih majki, izazovi majčinstva, prevencija i lečenje postporođajne depresije, samo se neka od pitanja kojima se bavi Udruženje „Anahitas“ iz Subotice u partnerstvu sa Udruženjem „Edukativna kuća“, a u cilju veće vidljivosti ovog problema koji je sve vi[e prisutan i u Subotici, ali se o njemu ne govori dovoljno u javnosti.

Na aktivnostima udruženja prisustvolalo je 240 žena i 10 muškaraca koji su kroz anketu i evaluacione listove preneli svoje utiske, ističući da je u lokalnoj zajednici prisutan ovaj problem, ali da ga društvo još uvek ne prepoznaje.

Predsednica Udruženja „Edukativna kuća“ iz Subotice Dejana Baltes je rekla da je njihov cilj pre svega za žene učiniti dostupnim kontinuiranu psihološku podršku u vezi sa prevencijom, prepoznavanjem i lečenjem postporođajne depresije.

Istakla je da su realizovane brojne aktivnosti koje se tiču unapređenja mentalnog zdravlja: sprovedene su edukativne radionice za majke i buduće majke, vežbe za trudnice, besplatne individualne konsultacije sa psihologom, patronažnom sestrom i stručnjakom mentalne higijene, na srpskom i na mađarskom jeziku.

„Prikazana je izložba sa kojom je i vizuelno predstavljen put nastajanja ove bolesti i kako je prevenirati. Snimljena su dva audio podkasta kako bi se kroz digitalne kanale povećala svest postojanja problema u našoj zajednici. Pružene su informacije u vezi sa prevencijom i faktorima rizika postporođajne depresije, prepoznavanje simptoma i mogućnostima njenog lečenja“, navela je.

Prema njenim rečima, projekat je ohrabrio porodilje da iznesu svoj problem i da zatraže podršku.

„Neke majke su prepoznale sebe u ovoj priči i shvatile su zašto su se loše osećale nakon porođaja, zašto su se osećale nemoćno i zašto su sebe krivile za nastalu situaciju“, rekla je Baltes.

Dodala je da će u narednom periodu nastojati da kroz druge projekte osnaže saradnju sa Domom zdravlja Subotica i Centrom za socijalni rad u cilju zajedničke saradnje i rešavanja ovih problema.

Projekat „Žene pod lupom – mentalna podrška trudnicama i porodiljama“ sprovodi Udruženje „Anahitas“ u partnerstvu sa Udruženjem „Edukativna kuća“. Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.