Transparent sa protesta ispred Gimnazije, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
U izveštaju koji je sa roditeljskih sastanaka održanih 4. aprila dostavljen Savetu roditelja Gimnazije „Svetozar Marković“ u Subotici, navodi se da su roditelji učenika tajnim glasanjem i elektronskim putem, njih 221, što je oko 36 odsto od ukupnog broja roditelja, glasali za ponovno pokretanje nastave u ovoj školi.
Kako se navodi u izveštaju, od prisutnih roditelja na sastanku većina njih se izjasnila za uspostavljanje redovne nastave, pa je tako za časove od 45 minuta glasalo 221 roditelj. Za časove od 30 minuta glasalo je 60. Za nijednu od ponuđenih opcija opredelilo se njih 38, a nevažećih je bilo ukupno 11.
U izveštaju koji je potpisao direktor Gimnazije navodi se da je „glasanje iskoristilo 36,10 odsto roditelja cele škole, koji su se većinski izjasnili i preporučili da se nastava izvodi do kraja školske godine uz časove od 45 minuta“.
„Ovo je sastanak na kom roditelji mogu da daju preporuku, nikako ne u vidu pritiska ili naredbe, kako oni predlažu da se ova školska godina završi na dobrobit njihove dece. Oni na to imaju pravo, jer su mišljenja i profesora i učenika i njihovih roditelja važna“, naveo je direktor škole Danilo Popov 4. aprila u prostorijama škole.
On je tada rekao i da su podele u školi velike i najavio da će ponovo razgovarati sa profesorima u obustavi o pokretanju nastave.
Iako se čini da je mnogima cilj normalizacija situacije u školama, za mnoge profesore u obustavi nastave, roditelje koji ih podržavaju, i učenike u blokadi, to podrazumeva pre svega ispunjenje studentskih zahteva. Sa druge strane, još uvek je nejasno na koji način bi se ponovno pokrenula nastava ukoliko većina profesora u obustavi i dalje ne drži časove.
Neki od roditelja sa kojima je Magločistač razgovarao smatraju da je u interesu dece da imaju redovnu nastavu i da uče. Sa druge strane, ocenjuju da bi, uprkos normalizaciji nastave, protesti u Srbiji i dalje bili nastavljeni.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.