Godišnji program izdavanja državnog zemljišta u Subotici neće biti usvojen u zakonskom roku, koji ističe sutra, 31. marta. U lokalnoj samoupravi kažu da je izrada programa pri kraju, a da je glavni razlog za kašnjenje veliki broj nepoznanica prilikom njegove izrade.
Prema sadašnjim očekivanjima, usvajanje se očekuje na prvoj narednoj vanrednoj skupštinskoj sednici, a izdavanja zemljišta na licitacijama neće biti jer će sve raspoložive površine biti izdate po pravu prečeg zakupa stočarima, koji imaju više grla nego što ima raspoložive zemlje.
Ove njive se najverovatnije ove godine neće naći na licitacijama. Subotička lokalna samouprava je po starom zakonu raspisala konkurs za dodelu zemlje po pravu prečeg zakupa stočarima.
Na osnovu instrukcija iz Ministarstva, taj posao će biti i završen po starom zakonu, iako je novi stupio snagu početkom godine. S obzirom da su stočari prijavili više uslovnih grla nego što ima zemlje, svo raspoloživo zemljište će biti izdato po pravu prečeg zakupa.
“U ovom trenutku mi se čini da u Subotici neće biti licitacija, da će se svo zemljište podeliti po pravu prečeg”, kaže Šimon Ostrogonac, član Gradskog veća zadužen za poljoprivredu.
U međuvremenu, radna grupa lokalne samouprave otklonila je sve nedoumice oko toga šta sve spada u poljoprivredno zemljište, a šta ne, pošto je u prvom proširenom setu podataka navedeno da tu spadaju i stadioni, trgovi, groblja, ali i privatne okućnice.
Fizička lica sada svoje okućnice mogu i katastarski prevesti u svoje vlasništvo, po ceni od 300 dinara.
“Mi ćemo nositi karte u svaku mesnu zajednicu, gde će ljudi moći da vide da li su svoje parcele u državnom vlasništvu ili je već prepisano u privatno vlasništvo. Ako ne, onda će moći u Mesnim zajednicama da učine”, kaže Ostrogonac.
Po saznanjima subotičke lokalne samouprave, sa sličnim problemima u izradi godišnjih programa suočavaju se i susedne opštine i gradovi, te stoga ne očekuju da će trpeti konsekvence zbog neusvajanja godišnjeg programa u zakonskom roku.
Izvor: RTV (Boris Šuman)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.