U prvih devet meseci u budžet grada Subotice slilo se oko četiri milijarde dinara, od gotovo osam milijardi dinara, kako je prvobitno bilo planirano, što je, kako navodi vlast, rezultat uticaja pandemije korona virusa. Međutim, opozicija smatra da uzrok ovome nije samo situacija sa Kovidom.
Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Veljko Vojnić rekao je na današnjoj sednici Skupštine grada Subotice da su na izvršenje budžeta grada uticale mere Vlade, pre svega četvoromesečna obustava uplate doprinosa na zarade, direktna davanja maloj privredi i pomoć onim ljudima kojima je pomoć bila potrebna.
„Budžet je u odnosu na planirano ostvaren svega sa pedeset odsto. Jako smo zadovoljni sa time što su u odnosu na prihode rashodi u potpunosti usklađeni, tako da je izvršenje bilo na 98,11 odsto, što se nikada nije desilo do sada u budžetu grada Subotice, od kada on postoji“, rekao je Vojnić.
Dodao je da je grad u potpunosti funkcionisao, da su kapitalne investicije nastavljene, a da je vrlo mali obim investicija obustavljen.
Odbornik Pokreta za građansku Suboticu (PGS) Miroslav Milojević podsetio je da je projektovani budžet za prošlu godinu bio vrlo ambiciozan, da je posle rađen rebalans na cifru od sedam milijardi, da bi se danas konstatovalo da je ostvarenje toga budžeta negde oko četiri milijarde dinara.
“Znači, prihodi budžeta su se znatno smanjili i ovaj budžet su održali prihodi sa nivoa Pokrajine i Republike. Naravno da se svi sada pozivaju na to da je u pitanju ova pandemija, da je ona u velikoj meri odgovorna za ovakvo stanje budžeta. Ja bih samo delimično mogao da se složim sa tim. Postojali su problemi iz prethodnog perioda koji su se i dan-danas nastavili, tako da ovaj budžet koji sada imamo je u dosta ozbiljnom problemu, Da li će on uspeti da se uzdigne i da stane na noge, to ćemo videti na sledećem rebalansu i na kraju godine“, smatra Milojević.
Danas je Skupština usvojila i plan detaljne regulacije za vetro-park “Maestrale ring” na teritoriji grada Subotice.
Direktor JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Predrag Radivojević kaže da je reč o prostoru od oko šest hiljada sedamsto hektara, a da će snaga vetro-elektrane biti šesto megavata.
“Kada bude završena, ta vetroelektrana će proizvoditi preko hiljadu gigavat časova godišnje, što je dovoljno struje za više od dvesta hiljada domaćinstava“, navodi Radivojević.
Dodao je da je ispoštovana sva neophodna procedura i da se jako vodilo računa o zaštiti prirode, kao i da je obavešten o primedbama vezano za odstojanje od hiljadu metara od naseljenog mesta.
“Naravno, takav jedan standard važi i u Nemačkoj, tako da mislim da je apsolutno prikladan i za Srbiju, imajući u vidu da to nisu gusto naseljena mesta. Ono što će ostati kao trajni benefit za Grad Suboticu, jeste mreža od preko sto kilometara atarskih puteva koja treba da pokrije dopremanje opreme do tih sto trinaest stubnih mesta, odnosno sto trinaest vetrogeneratora“, objašnjava Radivojević.
Prema njegovim rečima, kada započne izgradnja, između 300 i 400 ljudi će biti većinom iz lokala zaposleno na izgradnji ovog vetro-parka.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.