SUBOTICA DOMAĆIN GENERALNE SKUPŠTINE MREŽE GRADOVA SECESIJE

SUBOTICA DOMAĆIN GENERALNE SKUPŠTINE MREŽE GRADOVA SECESIJE

Rajhlova palata (izvor: sumedija.rs)

Objavio: Magločistač

03.04.2015

Kategorija: Subotica

SUBOTICA – Subotica će od 10. do 13. septembra ove godine biti domaćin Generalne skupštine Mreže gradova secesije, koja okuplja dvadesetak gradova Evrope i sveta koji su karakteristični po ovom arhitektonskom pravcu.

 
To je rezultat saradnje između Gradske uprave Subotice i četiri gradske institucije – Gradskog muzeja, Gradske biblioteke, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Moderne galerije “Likovni susret” i neformalne grupe građana “Nasmeši se Subotici”, koji su potpisali Memorandum o saradnji krajem 2012. godine.

Kako je Tanjugu izjavila predstavnica grupe “Nasmeši se Subotici” docent na Građevinskom fakultetu Viktorija Aladžić, koja je zajedno sa još nekoliko predstavnika subotičkih institucija i organizacija učestvovala na nedavnoj sednici Generalne skupštine ove mreže u Ljubljani, očekuje se dolazak predstavnika Brisela, Barselone, Darmštata, Beča, Budimpešte, Oradee, Nansija.…

“To su neki od velikih centara secesije i ako svi ti ljudi dolaze u Suboticu i na neki način odaju poštu našoj arhitekturi secesije, mislim da bi to trebalo svakome ko živi u ovom gradu da bude jasan znak da secesija zaista ima neku vrednost na evropskom nivou”, rekla je Aladžić.

Subotica ovim, kako kaže, postaje vidljiva na evropskom nivou, jer će na Generalnoj skupštini u Subotici biti preciziran zajednički projekat učesnika ove mreže, koji bi trebalo da bude usmeren na promociju secesije, saradnju među stručnjacima i razmenu iskustava.

Učešće u tom projektu, po njenim rečima, biće značajno sa aspekta kulturnog turizma.

“U Subotici nemamo neke srednjovekovne zanimljive zidine, nemamo renesansne i barokne građevine, osim katedrale i pravoslavne crkve, ali to nije dovoljno da bi privlačili svetsku pažnju. Jedino čime možemo privući svetsku pažnju jeste naša secesija”, tvrdi Aladžić.

Ona je podsetila da je Mreža gradova secesije proglašena za kulturnu rutu Saveta Evrope, tako da će Subotica, odnosno njena arhitektura, biti vidljiva u kulturnom turizmu i na taj način.

Osim ove Skupštine, Subotica će biti domaćin i putujuće izložbe izrađene u okviru projekta “Priroda secesije”.

Po njenim rečima, izložba će do 23. aprila stići iz Ljubljane u Suboticu, nakon čega će se pripremati njena postavka.

Subotica je od 2013. godine članica Mreže gradova secesije.

Secesija je evropski umetnički pravac nastao oko 1900. godine. U Francuskoj se ovaj stil naziva “Art nouveau” , u SAD “Stile Liberty” , a u Engleskoj “Modern style”.

U Beču se govori o secesionističkom stilu budući da je pre svega reč o antiakademskom stavu secesije koji je podsticao razvoj novog, modernog umetničkog stvaralaštva.

S obzirom da je tada pripadala Austrougarskoj, termin “secesija” označava arhitektonske objekte nastale u ovom stilu u Subotici krajem 19. i početkom 20. veka, a koji su specifični po kombinaciji cvetne ornamentike, narodnih motiva, kovanog gvožđa, boje i keramike.

Među njima se posebno izdvajaju Rajhl palata i Gradska kuća, koja se i zvanično nalazi među 10 graditeljskih čuda Srbije.

Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.