Grad Subotica je raspisao javnu nabavku za usluge ličnog pratioca dece sa posebnim potrebama i personalnog asistenta za područje Grada Subotice, na period od godinu dana. Ukupan iznos koji je predviđen za ove namene je 70 miliona dinara.
Usluga ličnog pratioca deteta podrazumeva da lični pratilac treba da bude dostupan detetu sa invaliditetom, odnosno sa smetnjama u razvoju, kome je potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, pod uslovom da je dete uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu.
Svrha angažovanja ličnog pratioca je pružanje odgovarajuće individualne praktične podrške detetu, radi uključivanja u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici i uspostavljanja što većeg nivoa samostalnosti.
Aktivnosti ličnog pratioca deteta planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta.
Usluge personalne asistencije predviđene su za punoletne osobe sa invaliditetom sa procenjenim I ili II stepenom podrške, koje ostvaruju pravo na uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć, imaju sposobnosti za samostalno donošenje odluka, radno su angažovane ili aktivno uključene u rad različitih udruženja građana, sportskih društava, i drugih oblika društvenog angažmana, odnosno uključene su u redovni ili individualni obrazovni program.
Aktivnosti personalnog asistenta planiraju se i realizuju u skladu sa individualnim potrebama korisnika usluga.
Podsećamo da su se u junu prošle godine, zbog blokade računa somborske firme „Mobility“, u veoma teškoj situaciji našle osobe čiji životi zavise od usluga koje pružaju lični pratioci i personalni asistenti, njih 54 iz Subotice, kojima zbog blokade računa nisu isplaćivane zarade u poslednja tri meseca.
Tim povodom su krajem juna lični pratioci i personalni asistenti održali i protest ispred Gradske kuće.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.