STOTINE IZBEGLICA PO 20 DANA ČEKA NA LEGALAN ULAZ U EU

STOTINE IZBEGLICA PO 20 DANA ČEKA NA LEGALAN ULAZ U EU

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

27.05.2016

Kategorija: Subotica

Više od tri stotine izbeglica kod Graničnog prelaza Horgoš kampuje i čeka u nadi da će ih mađarski organi pustiti u tu zemlju. Dnevno se propusti tek 15 ljudi, zbog čega izbeglice na ulazak čekaju i po 20 dana, ne želeći da napuštaju ovaj prostor.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Jedan od njih je Mahmad Servahađ iz Avganistana, koji na srpsko-mađarskoj granici već 20 dana čeka kod ograde zajedno sa ostalim izbeglicama na mogućnost legalnog ulaska u Mađarsku.

Njegovo putovanje trajalo je više od četiri meseca, a ukoliko se procedura ne ubrza, moraće da pronađe drugi način. I pored loših uslova, blizina granice im uliva nadu.

“Mislim da su uslovi života dobri pošto vidimo granicu. Imamo nadu da ćemo legalno ući. Ukoliko nas prebace u kampove, nećemo znati proceduru niti gde i kada ćemo ući u Mađarsku. Ovde imamo liste, brojeve. Znamo da ćemo čekati” – rekao je ovaj mladić.

Prilikom današnje posete ovom kampu, predstavnici UNHCR-a su ocenili da su uslovi u kojima borave izbeglice jako loši, jer ne postoje smeštajni kapaciteti ni higijenski uslovi, dok u njemu boravi mnogo žena i dece koje hranom, vodom, lekovima i drugim potrepštinama snabdevaju kako predstavnici Misije UNHCR-a, tako i ostalih humanitarnih organizacija.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Šef Kancelarije UNHCR u Srbiji Hans Fridrih Šoder se nada da će Vlade dve zemlje naći rešenje koje će omogućiti da izbeglice neće toliko čekati u ovim uslovima.

“Mislim da svi shvatamo da se situacija ovde razlikuje od Idomenija, gde je granica kompletno zatvorena. Ovde postoji mogućnost veoma malog broja propuštanja, tako da će biti veoma teško ubediti izbeglice da se sklone odavde, osim ako im ne ponudimo drugi način legalnog ulaska” – rekao je šef Kancelarije UNHCR u Srbiji Hans Fridrih Šoder.

Ministar Aleksandar Vulin je ocenio da “ovo nije Idomeni”, ali da to ne bi postao država traži rešenje u saradnji sa Mađarskom i Evropskom unijom.

To rešenje bi, kako je rekao, podrazumevalo dogovor oko vremena, mesta, načina i uslova propuštanja izbeglica, kako one ni bi čekale na ovom prostoru.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Vulin je naglasio da izbeglice neće nasilno sklanjati iz pograničnog prostora, već im nude mogućnost smeštaja u prihvatnim kampovima, za šta postoji dovoljno kapaciteta.

“Mislim na uspostavljanje odgovarajućih pravila koje bi i ovi ljudi znali – na koga se odnosi mogućnost prolaza, na koga se odnosi mogućnost prijema, ali isto tako da se i onima koji ne mogu da ostvare tu mogućnost ne daje nikakva lažna nada, već da unapred znaju na šta mogu da računaju” – rekao je Vulin.

Mađarski državni organi su od početka godine do danas sprečili više od 13.000 ilegalnih prelazaka granice.

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.