Gradski odbor Stranke slobode i pravde (SSP) u Subotici reagovao je danas saopštenjem za javnost na vest da je na obodu kelebijske šume, u ulici 11. Nova (na potezu od broja 98 do 118), u sekciji 2F, posečeno više desetina zdravih stabala breze i crnih borova starosti od 40-50, pa i 100 i više godina, i pozvao nadležne inspekcije i organe vlasti da ispitaju ovaj ekocid jer se radi o ugrožavanju zaštitnog vetropojasa.
S obzirom na to da je javnost ovu vest primila sa nevericom i zaprepašćenjem, članovi Gradskog odbora Stranke slobode i pravde izašli su na lice mesta i uverili se da je zaista neselektivno posečen veliki broj stabala, što je sve i zabeleženo fotografijama i video-snimcima.
Predsednik SSP-a Subotica Robert Šebek lično je pokušao da stupi u kontakt sa nadležnima iz JP “Vojvodina Šume”, ali kako na telefonske pozive niko nije odgovarao, pozvana je komunalna policija, koja je, međutim, loptu prebacila na policiju s obzirom na to da se radi o potencijalnom krivičnom delu.
Šebek je zatim ovaj slučaj prijavio policiji, a nakon dvadesetak minuta mu je iz policije javljeno da su kontaktirali nadležne iz Šumske uprave “Subotica”, odnosno “Vojvodina šume”, te da im je rečeno da je na pomenutoj lokaciji izvršena „sanitarna seča šuma“.
“Tu bi”, navodi se dalje, “trebalo da bude kraj ove priče, ali iz SSP poručuju da se u ovom slučaju podaci sa terena i odgovor nadležnih ne podudaraju u potpunosti: Po Zakonu o šumama Republike Srbije, sanitarna seča šuma podrazumeva uklanjanje bolesnih, oštećenih i suvih stabala u cilju sprečavanja štetnih uticaja. Međutim, prilikom obilaska posečenih stabala uverili smo se da nije reč ni o suvim, niti o trulim ili bolesnim stablima. Ono što se može takođe videti i što je na prvi pogled sumnjivo, jeste da su stabla breze posečena na dužinu od po jedan metar što odgovara slaganju drveća za ogrev, dok su stabla crnih borova posečena na dužine od oko 3-4 pa do 7-8 metara što opet odgovara načinu seče drveća za dalju obradu, odnosno izradu drvne građe koja je poslednjih godinu dana poskupela više od 100%, kao i ostali prirodni građevinski matrerijali. Ukoliko se ovde radi o krivičnom delu, vrednost posečenih stabala je oko 20 hiljada evra“.
Iz SSP-a podsećaju da je još Marija Terezija izdala naredbu da se oblast subotičke peščare pošumi, te da kelebijska šuma pruža gradu Subotici zaštitu od vetrova koji duvaju sa severa, vezuje peščano tlo i, što je najbitnije, predstavlja pluća grada.
“Nažalost, ovo nije prvi put da se seku šume u subotičkom ataru. Podsećamo da je u martu ove godine pod sličnim izgovorom na području Tresetišta posečeno više desetina, ako ne i stotina, mladih zdravih stabala starosti pedesetak godina u proseku. Niko ne zna gde i kako završavaju ova posečena stabla. Da li je ovde reč o organizovanoj eksploataciji šuma pod pokroviteljstvom i ‘budnim okom’ lokalne naprednjačke vlasti? GrO SSP Subotica zahteva hitan odgovor od nadležnih organa, jer građane niko ništa ne pita i oni nemaju kome da se obrate kada su ovakvi nemili događaji u pitanju”, navodi se u saopštenju za javnost.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.