Somborski edukativni centar (SEC) će u sredu, 28. februara, na Otvorenom univerzitetu Subotica predstaviti program podrške neformalnim grupama građana. Prezentacija će biti održana u Sali 212 sa početkom u 13 sati.
“Ukoliko ste grupa pojedinaca, okupljena oko rešavanja nekog problema u zajednici, koja broji najmanje tri osobe koje su državljani Srbije i ukoliko je makar jedna osoba među vama punoletna, možete se prijaviti na naš Program podrške neformalnim grupama”, navodi se u pozivu, uz napomenu da grupa ne mora da bude registrovana kao udruženje građana, niti da ima prethodnog iskustva – dovoljno je da bude svojim delovanjem utemeljena u zajednici, da se bavi temama koje su važne za zajednicu, i da u svoj rad uključuje građane.
Aktivnosti koje mogu biti sprovedene u okviru ovog programa su onlajn i oflajn kampanje za podizanje svesti lokalnog stanovništva o određenom problemu, zatim uređenje javnog prostora poput parkova, međublokovskih prostora, pešačkih i biciklističkih staza, ili angažovanje zajednice kroz različite formate poput peticija, tribina, uličnih akcija…
Finansijska podrška se kreće do maksimalne vrednosti od 235.000 dinara, a odabrane neformalne grupe su u obavezi da svoje projekte realizuju u periodu od 1. maja do 30. septembra tekuće godine, s tim da je period trajanja projekta ograničen od tri do pet meseci.
Rok za podnošenje predloga projekata je 6. mart, do 23.59 časova, a više informacija o samom konkursu možete pronaći na ovom linku.
Poziv je deo projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ koji vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima, a usmeren je na osnaživanje procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji kroz kreiranje podsticajnog okruženja za civilno društvo i aktivno učešće aktera van sistema javne uprave u procesima donošenja odluka.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.