SBB: Reakcija hrvatske zajednice na uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotrebu licemerna

SBB: Reakcija hrvatske zajednice na uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotrebu licemerna

Objavio: Magločistač

15.03.2021

Kategorija: Subotica

“Reakcija hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji na predlog da se bunjevački jezik uvede u službenu upotrebu u Subotici je vrhunski oblik licemerja i nepoštovanje ljudskih i manjinskih prava. Zapanjeni smo podrškom zvaničnih institucija Republike Hrvatske takvim stavovima u kojim se otvoreno Bunjevci u Srbiji smatraju Hrvatima”, saopštili su danas iz Saveza bačkih Bunjevaca, ujedno najavljujući i konferenciju za medije koja će biti na ovu temu upriličena u utorak, 16. marta.

Iz ove stranke napominju da su Bunjevci autohtona nacionalna manjina u Republici Srbiji po istim ustavnim i zakonskim pravima kao isve druge nacionalne manjine, pa i hrvatske nacionalne manjine, te da kao takvi i Bunjevci imaju svoj nacionalni savet, kulturu, tradiciju i svoj jezik.

Po zakonu o službenoj upotrebi jezika i pisma, navode dalje, grad Subotica je imao obavezu da bunjevači jezik uvede u službenu upotrebu u svim naseljenim mestima u kojima ima više od 15% izjašnjenih Bunjevaca po poslednjem popisu, a takvih naseljenih mesta u gradu Subotica je šest.

“Do danas, iako je zakon na snazi više od dve godine, ova obaveza nije sprovedena. Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine i Savez bačkih Bunjevaca tražili su i zvanično uputili inicijativu da se ova obaveza sprovede. Na tu inicijativu Nacionalnog saveta, stav Skupštine grada Subotice je da se bunjevačkoj nacionalnoj manjini uvede službeni jezik na teritoriji celog grada po principu pozitivne diskriminacije, kao što je, po istom principu, uveden i hrvatskoj nacionalnoj manjini (za takvu odluku glasalo je 58 od 60 odbornika – protiv su bili samo dva odbornika DSHV-a). Po poslednjem popisu, Bunjevaca u Subotici živi 9,57%, a Hrvata 9,98%. Hrvati službeni jezik koriste u Subotici u punom kapacitetu na teritoriji celog grada, po istom principu pozitivne diskriminacije (Hrvata, isto kao i Bunjevaca, više od 15% ima samo u šest naseljenioh mesta u gradu), i niko im to pravo ne osporava, niti im se uvođenjem bunjevačkog jezika u službenu upotrebu to pravo umanjuje po bilo kom osnovu”, navodi se u saopštenju, te dodaje:

“Reakcija predstavnika Hrvata u Srbiji, i podrška iz Hrvatske takvim stavovima, samo potvrđuje da se Naredba iz 1945, kojom se svi Bunjevci imaju smatrati Hrvatima bez obzira na ličnu izjavu, mora konačno proglasiti aktom asimilacije i Bunjevcima da se vrati sve oduzeto primenom te naredbe”.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“SBB: Reakcija hrvatske zajednice na uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotrebu licemerna”

Franken says:

Mnijenija sam da do nesporazuma dolazi zbog nerazumijevanja jezika svojega sugovornika odnosno “suprotnika”. Dakle, zbog jezičnoga ič nekontanja izmeždu Bunjevaca (“čistih”) i Bunjevaca (“nečistih”,) kao i Soraba (velikoprekrasnih ter nadasveblistavih) i ovijeh potonjih, zbunjenih.

Da bi do nekakvog razumijevanja ipak došlo (jer `vako više ne ide!), predlažem svima zainteresiranima u ovome jezičko-etničkom sukobu, koji je zasad samo komičan, s tendencijom da postane na koncu tragičan, da nauče (nije teško, mame mi) medžuslovjansky jezyk (vseslovjansky ale novoslovjansky jezyk.

A medžuslovjansky jezyk jest jezyk ktory služi komunikaciji medžu Slovjanami raznyh narodnosti, projektovany kako mnogo prosty jezyk, da by vsi Slovjani mogli go čitati i razuměti bez nikakogo prědnjego učenja, a ne-Slovjani mogli mu naučiti se bystro i bez velikogo truda. Gramatika jest jednovrěmenno legka i približena k složenoj gramatikě vsih naturalnyh slovjanskyh jezykov, itd.

Eto, pa neka (ne)odgovorni za karabašenje razmisle o predlogu. Al` polako, natenane… lalinski.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.