“Stavovi koje javno iznose protivnici uvođenja bunjevačkog jezika u službenu upotrebu u Subotici su uvredljivi na nacionalnoj osnovi, nisu u skladu sa ljudskim i manjinskim pravima i narušavaju međunacionalne odnose”, navodi se u saopštenju za javnost Saveza bačkih Bunjevaca (SBB), uz zahtev da se to promeni.
Iz SBB-a podsećaju da su Bunjevci u bivšoj SFRJ bili nacionalno diskriminisani i, bez obzira na ličnu izjavu, smatrani Hrvatima, a na temelju Naredbe državne vlasti iz 1945. godine „da se svi Bunjevci imaju smatrati Hrvatima bez obzira na ličnu izjavu“.
“Na temelju te naredbe bunjevački jezik je smatran dijalektom hrvatskog jezika, što je samo po sebi besmislica jer ni hrvatski jezik nije bio u to vreme samostalan jezik nego u sklopu srpskohrvatskog jezika”, smatraju iz SBB-a.
Oni još jednom naglašavaju da se uvođenem bunjevačkog jezika u službenu upotrebu ni na koji način ne ugrožavaju, ukidaju ili umanjuju prava bilo koje nacionalne zajednice u Subotici, te nema razloga za osporavanje od strane bilo koje nacionalne zajednice u Subotici da se ovaj postupak sprovede:
“Osporavanja koja iznose u istupima političari ispred hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, i nekih krugova u Hrvatskoj, smatramo narušavanjem međunacionalnih odnosa, nepoštovanjem ljudskih i manjinskih prava, i vređanjem na nacionalnoj osnovi, jer u suštini iznose stav da Bunjevci nisu autohtona nacionalna manjina, nego etnička grupa Hrvata, ili kako to u žargonu definišu – ‘bunjevački Hrvati’ i da bunjevački jezik nije maternji jezik Bunjevaca nego dijalekt hrvatskog jezika. Zaista je neshvatljivo i neprihvatljivo da i danas zastupaju stav, koji proističe iz navedene Naredbe iz 1945-te godine – da su Bunjevci Hrvati, kao da je taj akt i danas u zvaničnoj primeni”.
Iz SBB-a očekuju da lokalna vlast i predlagač izmena Statuta grada takve stavove koji osporavaju uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotrebu, negiranjem autohtonosti Bunjevaca, “ne uvažavaju jer nemaju ni pravnog, ni moralnog, ni etičkog osnova, i da se bunjevački jezik uvede kao službeni jezik u gradu kako je i predloženo”, navodi se na kraju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.