Savremena galerija Subotica: Predavanje o fenomenu destrukcije umetnosti u sredu, 18. januara

Savremena galerija Subotica: Predavanje o fenomenu destrukcije umetnosti u sredu, 18. januara

Savremena galerija Subotica, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

16.01.2023

Kategorija: Subotica

U sklopu edukativnih aktivnosti izložbe „ARTikulacije III: Afera”, u Savremenoj galeriji Subotica će u sredu, 18. januara, s početkom u 18 sati, biti održano predavanje “Od stvaranja do uništenja: Destrukcija umetnosti i njene posledice”.

Predavanje će se kroz niz primera baviti razlozima koji motivišu na destrukciju umetnosti, govoriće se o zauvek na taj način uništenoj baštini, ali i o naporima da se vandalizovana umetnička dela sačuvaju u svom izvornom stanju.

Destrukcija umetničkih dela je, naime, fenomen sa kojim se intenzivno suočavamo mesecima unatrag u vidu protestnih napada i vandalizacije slika ključnih umetnika modernizma u velikim svetskim muzejima. Dok su aktivisti gađali Van Gogove “Suncokrete” konzervom paradajza i nakon tog čina lepili svoje ruke za zid, njihovi istomišljenici već su planirali nove napade kako bi alarmirali svetsku javnost u vezi sa klimatskim promenama.

Namerno oštećivanje ili uništavanje umetničkih dela dešavalo se, međutim, u različitim istorijskim periodima – od ranog srednjeg sve do početka 21. veka. Određeni režimi u dalekoj i bližoj prošlosti umetnost su shvatali kao pretnju, dok su brojni pojedinci vandalizovali umetnička dela kako bi skrenuli pažnju javnosti na konkretne teme ili, najčešće, na sebe same.

Sa druge strane, istorija umetnosti zapamtila je i nekoliko autentičnih umetničkih činova izvedenih kako bi iz uništenja jednog nastalo novo delo.

Predavanje će održati Nela Tonković, istoričarka umetnosti.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.