U subotu, 12. juna, sa početkom u 19 sati, u Savremenoj galeriji Subotica otvara se izložba “Identity Egg” Vanje Subotić, koja će na ovoj postavci premijerno prezentovato svoje umetničko istraživanje u medijima slike, umetničke knjige i instalacije.
Vanja Subotić je rođena u Vukovaru 1986. Srednju školu za dizajn “Bogdan Šuput” u Novom Sadu, odsek likovni tehničar, završila je 2005. Osnovne studije likovne umetnosti (slikarstvo) na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Dušana Todorovića završila je 2010. Master studije likovne umetnosti (slikarstvo) na istoj akademij završila je 2013, kod mentora prof. Gorana Despotovskog.
Dobitnica je prve nagrade na konkursu Fondacije za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš” na temu “Slučajevi”. Radovi su joj obljavljeni u časopisima “Karton” i “Symposion”. Radovi joj se mogu naći u javnim i privatnim kolekcijama. Živi i radi u Subotici.
Identitet jajeta / jaje identiteta /
Postavka nekoliko mogućih umetničkih identiteta kojima je zajedničko istraživanje unutar i između medija (jezika). U tom procesu stvaraju se specifični sistemi sa određenim pravilima. Jaje se pojavljuje u vidu simbola postepene diferencijacije i prvobitne stvarnosti koja sadrži mnoštvo bića u zametku, mnoštvo mogućnosti. Ono je u velikom broju kosmogonija, prvobitni haos, prvobitni duh ili klica. U sintagmi identitet jajeta, jaje ukazuje i na neodređeni identitet, neupadljivost. U kontekstu umetničkog izraza, to je nedostatak prepoznatljivog „jezika, rukopisa, izraza, poetike, tematike“ koji su u praksi neka vrsta ključa za razumevanje i uslov za definisanje i vrednovanje rada. Toga nema.
Vanja Subotić
Izložbu će otvoriti Miroslav Jovančić, kustos Savremene galerije Subotica, a izložbu prati i ilustrovani katalog sa tekstom Branimira Kopilovića.
Izložba “Identity Egg” biće otvorena do 17. jula.
Projekat je podržan od strane Grada Subotice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.