Sastanak 19 nacionalnih saveta u Subotici: Nedovoljan broj udžbenika na jezicima manjina zajednički problem

Sastanak 19 nacionalnih saveta u Subotici: Nedovoljan broj udžbenika na jezicima manjina zajednički problem

Savet nacionalnih manjina u hrvatskom domu Matica, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

23.09.2024

Kategorija: Subotica

Na dvodnevnom sastanku Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina Srbije koji je održan u Hrvatskom domu „Matica“ u Subotici, prisustvovalo je ukupno 19 predstavnika nacionalnih saveta, a kao zajednički izazov navodi se oblast obrazovanja i nedovoljan broj udžbenika štampanih na jezicima manjina.

Foto: NJ/Magločistač

Sastanak je pružio priliku za razmenu iskustava i diskusiju o ključnim izazovima za unapređenje manjinskih prava u Srbiji, kao i za definisanje strateških pravaca za unapređenje položaja nacionalnih manjina.

Sastanku su prisustvovali predstavnici mađarske, hrvatske, bošnjačke, romske, crnogorske, grčke, vlaške, slovenačke, makedonske, poljske, ukrajinske, rumunske, rusinske, češke, nemačke, goranske, aškalijske, slovačke i egipatske nacionalne manjine.

Predsedavajuća Koordinacijom nacionalnih saveta nacionalnih manjina Srbije i predsednica Hrvatskog nacionalnog saveta (HNV) Jasna Vojnić rekla je novinarima da savet postoji 15 godina i da se od postojećaA

Foto: NJ/Magločistač

„Ovo je prilika da vidimo koji su to zajednički problemi svih nacionalnih saveta a koji su to specifičnosti pojedinačnih saveta. Danas nam predstoji analiza stanja, a sutra rad na budućem akcionom planu, pa je potrebno jasno artikulisati naše potrebe i imati zajednički stav prema institucijama Srbije“, navela je.

Prema njenim rečima, bilo je razgovora po pitanju baštine, obrazovanja, informisanja na jezicima nacionalnih manjina, medijskog prostora.

„Unapređivanjem prava nacionalnih manjina mi podržavamo i put Srbije ka Evropskoj uniji“, istakla je Vojnić.

Mnogi su problemi sa kojima se suočavaju sve manjine, a mnogi od njih su i zajednički, rekao je predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond, navodeći da je važno da zajedno rade na formiranju potreba koje imaju i da pokušaju da ih savladaju.

Arpad Fremond, foto: NJ/Magločistač

Dodaje da se najveći deo njihovog posla tiče oblasti obrazovanja.

„U početku ove školske godine bilo je problema sa štampanjem udžbenika na jezicima nacionalnih manjina. To je naš zajednički problem i moramo da nađemo rešenje za takva pitanja“, ocenio je Fremond.

Predstavnica Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Ljiljana Pekčić rekla je da ovo ministarstvo daje punu podršku radu nacionalnim savetima, i da su tu da pomognu u identifikovanju svih problema sa kojima se oni suočavaju u Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.