PROTEST U BUDIMPEŠTI ZBOG PODIZANJA OGRADE NA GRANICI: DEMONSTRACIJAMA SE PRIDRUŽILE I VOJVOĐANSKE ORGANIZACIJE

PROTEST U BUDIMPEŠTI ZBOG PODIZANJA OGRADE NA GRANICI: DEMONSTRACIJAMA SE PRIDRUŽILE I VOJVOĐANSKE ORGANIZACIJE

Fotó: Börcsök Zsófia

Objavio: Magločistač

15.07.2015

Kategorija: Subotica

Zbog planiranog podizanja ograde na mađarsko-srpskoj granici i uspostavljanja strožijih pravnih regulativa prema migrantima sinoć je u Budimpešti, u organizaciji Grupe za solidarnost prema migrantima, održan protestni skup.

Govornici na skupu istakli su da se na migrante ne može gledati kao na ekonomske useljenike, dodajući da podizanje ograde ne rešava ovaj problem.

Sa Trga Szent Istvána ispred Bazilike demonstranti su prešli na Kossuthov trg ispred Parlamenta, gde su na simboličan način razmontirali jednu ogradu.

Edit Gyantár – koja je na Trgu Szent Istvána predstavljala nevladine organizacije iz Vojvodine: Centar građanskih vrednosti iz Subotice, fejsbuk grupu Második nyilvánosság („Druga javnost“), udruženja građana „Nasmeši se Subotici“ i „Authentic Vojvodina“, te Teoretsko-političku grupu „Kolektiv Gerusija“ – naglasila je potrebu za globalnom solidarnošću, dodajući da niko nije rođen da bude ilegalac.

„Mi, Vojvođani, na one koji su stigli iz Sirije, Afganistana ili Somalije ne gledamo kao na strane nametljivce. U njihovoj tragediji i bedi ogleda se i naša nesreća kao i pojedinačna i zajednička besperspektivnost. Mi, koji smo doživeli posledice raspada Jugoslavije naslućujemo kakve strahote preživljavaju oni koji su, osim siromaštva, pogođeni i ratovima“, rekla je Gyantár.

Prema procenama organizatora, na protestu je bilo između 600 i 700 ljudi.

(Magločistač)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.