Subotica je jedini grad u Srbiji koji je deo evropske mreže „Interkulturalnih gradova“ koju je 2008. godine, kao pilot program, pokrenuo Savet Evrope. Danas ta mreža broji 57 gradova, aktivno promovišući kulturni diverzitet lokalnih zajednica, a polazeći od jednostavne premise – različitost je prednost za celo društvo. Iza ovih opštih koncepata, tokom proteklih 15 godina, članice ove mreže razvijale su konkretne projekte koji u praksi predstavljaju meru interkulturalnosti jednog grada. Gde je Subotica danas u toj mreži, i da li je ostala na koloseku gradova-osnivača evropskih „Interkulturalnih gradova“?
Pozivamo vas da u četvrtak, 30. marta, od 18.30 časova, ispatite okrugli sto „Subotica u mimoilaženju: Multikulturalne politike i interkulturalne perspektive“, koji će biti održan u Jevrejskoj opštini Subotica, na adresi Dimitrija Tucovića 13.
Gošća okruglog stola je Aleksandra Đurić Bosnić iz novosadskog Centra za interkulturnu komunikaciju (CINK), a na njemu će učestvovati i sociolozi Branislav Filipović i Jasminka Dulić, omladinska radnica Žofija Hulo, etnološkinja-antropološkinja Viktorija Šimon Vuletić, istoričar Rudolf Vajs, istoričarka umetnosti Nela Tonković, kao i predstavnici civilnog sektora i različitih nacionalnih zajednica koje žive u Subotici. Razgovor će moderirati Boris Šuman.
Okrugli sto „Subotica u mimoilaženju: Multikulturalne politike i interkulturalne perspektive“ održava se u sklopu projekta „Ja u tuđim cipelama“ koji portal Magločistač realizuje u partnerstvu sa Hrvatskim kulturno prosvjetnim društvom „Matija Gubec“ iz Tavankuta u sklopu programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, a uz podršku Kraljevine Švedske.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.