Srednja medicinska škola, foto: Magločistač
U Srednjoj medicinskoj školi u Subotici nastavlja se niz nezakonitih radnji direktorke ove obrazovne ustanove, tvrde profesori u obustavi nastave u saopštenju za javnost upućenom medijima.
Oni navode da je direktorka Srednje medicinske škole, Natalija Trbović Toljagić, dostavila doznaku o otvorenom bolovanju do 26. februara, ali da i dalje komunicira sa kolektivom šaljući dopise i saopštenja preko sekretarice i pravnice škole.
Profesori u obustavi nastave smatraju da je to zloupotreba prava na odsustvo zbog sprečenosti za rad, te da “dovodi u pitanje istinitost njenog zdravstvenog stanja, koje je predstavljeno kao veoma ozbiljno”.
Štaviše, ona, navode dalje, dolazi i na sastanak Školskog odbora, koji je takođe sazvala ne poštujući ustaljene korake po kojima njima prethode sastanci Nastavničkog veća i Saveta roditelja, dok se od roditelja, tvrde profesori u obustavi nastave, u neformalnoj grupi Saveta očekuje da manipulišu rezultatima ankete.
“Nakon sastanka Školskog odbora, u večernjim satima, zaposleni putem mejla bivaju pozivani da uz JMBG i potpis izvrše izjašnjavanje o tome da li su za nastavu ili obustavu nastave, iako je u više navrata napismeno obaveštena o broju nastavnika koji su u obustavi”, navodi se u saopštenju za javnost.
Profesori u obustavi nastave u Srednjoj medicinskoj školi smatraju, međutim, da jučerašnji sastanak Školskog odbora, pored navedenih nepravilnosti, ukazuje na, kako ocenjuju, “mnogo ozbiljnije oblike kršenja zakona”:
“Direktorka škole je na sastanak donela fotografije sa školskog video-zapisa, nakon čega se ispostavilo da ona video-nadzor škole ima povezan sa svojim mobilnim telefonom, i kod kuće na bolovanju gleda preko kamere zaposlene i učenike škole i čuva zapise kojima manipuliše. Postavlja se pitanje o bezbednosti poverljivih podataka sa video-nadzora, kako zaposlenih, tako i učenika (od kojih je većina maloletna), ako direktorka nadzor ima povezan sa mobilnim telefonom koji napušta zgradu škole”.
Profesori u obustavi nastave u Srednjoj medicinskoj školi dalje ističu da problem postoji i sa sastavom Školskog odbora kao organa koji upravlja školom:
“Na sajtu škole obavezno je da bude postavljen Godišnji plan rada škole za svaku godinu koji usvaja Školski odbor na sastanku u septembru. To je krovni pravilnik kojim se definiše školska godina i kao takav je obavezujuć za sve. U Planu je naveden i aktuelni sastav Školskog odbora, pojedinačno navedeni članovi iz reda nastavnika, roditelja i lokalne samouprave. Uvidom u tu listu, utvrđeno je da roditelji koji su na njoj navedeni uopšte ne znaju da su u Školskom odboru, da nisu pozvani ni na jedan sastanak i da se umesto njih pozivaju drugi roditelji”.
Sastav Školskog odbora se usvaja na sednici Skupštine grada Subotice i, ističu profesori u obustavi nastave Srednje medicinske škole, ne može biti nasumično menjan.
“Na osnovu ovog saznanja”, zaključuju, “svi zaključci doneseni na dosadašnjim sastancima Školske uprave mogu se smatrati nelegitimnim”.
Uzimajući u obzir sve navedeno, navodi se na kraju saopštenja za javnost, kao i činjenicu da direktorka škole u ovim danima “ne nalazi za shodno da stoji uz učenike i svoj kolektiv, a pri tom je odgovorna za ozbiljna kršenja zakona”, postavlja se pitanje kako je moguće da nakon ovoga nastavi biti direktor:
“Na početku mandata je dobila samo 11 glasova podrške od kolektiva, i u prvoj kriznoj situaciji se pokazalo da njoj nastavnici i učenici nisu prioritet. U njenom odsustvu kolektiv je uspostavio zajedništvo, nema lidera ni ličnih interesa, postoji samo motivacija da se podrže deca i studenti u borbi za bolje sutra”.
Profesori u obustavi nastave u Srednjoj medicinskoj školi napominju da je u odsustvu direktorke za rukovođenje školom nadležan pomoćnik direktora koji je u četvrtak i petak, 13. i 14. februara, takođe bio odsutan, te da Nastavničko veće škole nije bilo obavešteno ko je preuzeo rukovodstvo školom u tim danima.
Portal Magločistač je kontaktirao direktorku Srednje medicinske škole u Subotici, Nataliju Trbović Toljagić, da komentariše navode dela kolektiva škole kojom rukovodi, međutim, do objave ove informacije odgovor nismo dobili.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.