Protest građana, studenata i profesora u centru Subotice, foto: NJ/Magločistač
Veliki broj studenata u Subotici, srednjoškolaca, profesora, poljoprivrednika i građana okupilo se večeras u centru grada, na raskrsnici kod zgrade Nove opštine, blokirajući sa više od 45 traktora saobraćaj. Grupa profesora u blokadi započela je šetnju iz centra grada i pridružila se studentima i građanima u naselju Prozivka, odakle je kolona Beogradskim putem prošetala do raskrsnice gde su održani govori, nakon čega su profesori u blokadi Muzičke škole otpevali pesmu „Za milion godina“ od Yu Rock Misije. Demonstranti su na kraju u trajanju od 15 minuta odali počast stradalima u novosadskoj tragediji.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Subotici Dražen Marić rekao je da će ova borba da traje, da će i dalje da se okupljaju svake nedelje u sve većem broju, i da je ono što su studenti pokrenuli najveći benefit ovih protesta.
„A to je slobodnomisleći čovek koji je garant poštovanja zakona i ustava i koji je strah svake vlasti – ove i buduće“, naveo je.
On je podsetio da će vlast za Sretenje da napravi deklaraciju da sačuva Vojvodinu od njenih građana, dok ih sa druge strane optužuju za rušenje države.
„Sram vas bilo! Ne branite Vojvodinu od nas jer ste vi ti koji ste izlepili Novi Sad parolama ’Vojvodina Republika’“. Ovo je Vojvodina, ovo je Srbija – Srbi, Hrvati, Mađari, Bunjevci, Crnogorci… jedan uz drugog – ovo je svet u malom. Oni to ne razumeju. Mi smo patriote jer iskreno osećamo to“, poručio je prof. Marić.
On je podsetio da i nakon 100 dana od tragedije u Novom Sadu koja je odnela 15 života, među njima i dece, nijedan od četiri studentska zahteva nije ispunjen.
„Kada ćete nam dati odgovor na pitanja – zašto se to dogodilo i ko je odgovoran?“, upitao je Marić.
„Danas je 75 dana od kako su budućnost ove zemlje – studenti – stupili u blokade i formulisali zahteve koji odslikavaju suštinu ove borbe za pravdu i slobodu, kako čoveka, pojedinca, tako institucija, bez čijeg rada i funkcionisanja ne postoji nijedno društvo, nijedna država“, kazao je Marić.
Nastavnica Osnovne škole „Matko Vuković“ u Subotici Vesna Biljanski, koja 27 godina radi u prosveti, poručila je vlasti da neće zaboraviti ni „loše urađene građevinske radove, ni stradale ispod nadstrešnice, dugogodišnja zamagljivanja, obmane, laži, korupciju“.
Ona je poručila i onima koji se još uvek plaše i koji su uspavani, da se probude, da ustanu i da dođu, jer „nije sada vreme za strah, već je vreme za podršku“.
„Iako smo često govorili da ne učite dovoljno, začepili ste nam usta. Jer neko mora. Naučili ste nešto puno bitnije. Nije nastava stala, samo je krenula u drugom smeru. Ovih danas se na ulicama Srbije uče životne lekcije o pravdoljublju, o istinoljublju, o zajedništvu, o podršci mladima, o pripadnosti jednoj divnoj zemlji koju godinama vode u propast. E pa, ne može više tako!“, istakla je Biljanski.
Ona je rekla da nakon 30 godina prvi put ima nadu da će biti pravde u ovoj zemlji, zato što veruje u svoje đake i studente.
„Jer su mladi, pametni, jer zaslužuju više, pravno uređenu zemlju iz koje se ne mora trbuhom za kruhom nakon završetka školovanja“, napominje nastavnica.
Dodala je da je deci mesto u školi, ali da je i kriminalcima mesto u zatvoru.
„A pošto su kriminalci na vlasti, deca su na ulicama“, poručila je Biljanski.
Prodekan Građevinskog fakulteta u Subotici Ognjen Gabrić rekao je da nakon 20 godina nije očekivao da će imati ovoliku publiku, ali da je odmah na početku „naučio da nastavnik mora da bude uz svoje studente“.
„Naš zadatak je da ih nešto naučimo, stvorimo akademske građane od njih, da ih savetujemo i da stanemo uz njih, i da ih podržimo kada im je podrška potrebna. Molim vas da u svim tim zahtevima istrajete a mi ćemo svi biti uz vas“, poručio je Gabrić mladima.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.