Mladi pripadnici gej populacije u Srbiji sve češće napuštaju državu i odlaze u inostranstvo zbog slobodnog izražavanja svoje seksualne orijentacije, smatra LGBT aktivistkinja iz Subotice Jelena Dubovi.
Gostujući na Ju eko televiziji, Dubovi je ocenila da je među svim građanima koji su u prethodnih pet godina napustili državu bar 10 odsto pripadnika LGBT zajednice, ako ne i više, dodavši da oni nisu državu napustili toliko zbog mogućnosti sklapanja braka koliko zbog “osećaja života koji nudi inostranstvo”.
“Prosečna osoba na dnevnom nivou ne razmišlja o tome šta je sve uskraćeno LGBT zajednici. Jedan par, dve devojke, dva momka, prosto ne mogu da se prošetaju gradom držeći se za ruke. Odgovor sugrađana je “Što bi se držali za ruke?”. Pa što bi se strejt parovi držali za ruke? Neka to bude stvar izbora osobe. Ako žele – neka im niko to ne brani, neka ih ne diskriminišu”, rekla je ona.
I pored raznih vidova diskriminacije sa kojima se, i pored određenih pozitivnih zakonskih propisa, u Srbiji suočava ova populacija, Dubovi je odabrala da ostane da živi u Subotici, gradu u kojem je rođena, zajedno sa svojom devojkom.
“Odlučila sam tu da živim onakav život kakav bi mogla da imam i bilo gde drugde. Živim sa svojom devojkom, vodimo sasvim normalan život, obe smo zaposlene. Imamo naš društveni život, izlazimo na mesta koja nisu striktno LGBT. Družimo se sa ljudima bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju. I nismo osuđivane. Zašto? Zato što smo uspele da se izborimo sa tim strahom. Uspele smo da izgradimo stav da ne stavljamo ni u prvi plan našu seksualnu orijentaciju, nego prosto živimo život, onakav kakav treba da bude”, rekla je Dubovi.
Ona smatra da bi na taj način pripadnike LGBT populacije trebalo da posmatraju i ostali građani Srbije – ne kao ljude drugačije seksualne orijentacije već kao ljude sa imenom i prezimenom.
Prema njenim rečima, ni priznavanje seksualne orijentacije kod pojedinca, “autovanje”, ne vidi kao jednostavan proces i sve koji se tako osećaju ohrabrila je na ovaj korak koji, kako je kazala, počinje od priznanja “samom sebi”.
“Živimo u 21. veku. Nema prostora da se neka osoba oseća potišteno i uplašeno iz razloga koji to ne sme da nametne. Seksualna orijentacija nije razlog da bi se neko osećao loše. Imamo puno primera iz Srbije za diskriminaciju na radnom mestu, ali i sa time se može izboriti” – dodala je ona.
(Magločistač)
[clear]
Jedan Komentar na
“DUBOVI: PRIPADNICI LGBT POPULACIJE SVE ČEŠĆE NAPUŠTAJU DRŽAVU ZBOG DISKRIMINACIJE”
Velika podrska osobama sa drukcijom seksualnom orjentacijom ! Ovim djevojkama svaka cast za odlucnost i hrabrost za iskazivanje te razlicitosti u ovoj promasenoj i poseljacenoj zemlji .
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.