Gradonačelnik Subotice danas nije želeo da daje izjave na ovu temu, a iako su prvobitno pristali, od razgovora su odustali i rukovodioci dva privatna pogrebna preduzeća – Funero i Urna, kao i Javnog komunalnog preduzeća “Pogrebno”
Skoro četiri godine privatna pogrebna preduzeća u Subotici obavljala su ceremonijale sahranjivanja iako na to nisu imali pravo – ocenio je u izjavi za RTV predsednik Skupštine grada Subotice Ilija Maravić. On je izneo ovu ocenu na osnovu Odluke Ustavnog suda koji je proglasio nezakonitim pojedine odredbe lokalne odluke o sahranjivanju, koju Skupština grada Subotica skoro četiri godine nije usaglasila sa Zakonom o komunalnim delatnostima, a koji nalaže da se pomenutim poslovima mogu baviti samo javna ili državna preduzeća.
Prvi čovek subotičke Skupštine najavljuje da će se, nakon odluke Ustavnog suda do kraja meseca pred odbornicima naći predlog nove Odluke o sahranjivanju u Subotici. On ne zna zbog čega lokalna odluka o načinu sahranjivanja skoro četiri godine nije usklađena sa Zakonom o komunalnim delatnostima, zbog čega je Ustavni sud njene pojedine odredbe proglasio nezakonitima.
“Do sada, očigledno, u Subotici nije bilo volje i želje da se primeni zakon. Ovde je bilo grešaka, što se tiče poslovanja javnih preduzeća u tom smislu da su četiri privatna preduzeća obavljala ceremoniju sahranjivanja, a u skladu sa presudom Ustavnog suda na tom nisu imali pravo” – rekao je Maravić za RTV
Ustavni sud je pomenutu odluku doneo 17. decembra prošle godine, sa odloženim rokom primene od 90 dana, što znači da je stupila na snagu 18. marta, nakon objavljivanja u Službenom glasniku.
Gradonačelnik Subotice danas nije želeo da daje izjave na ovu temu, a iako su prvobitno pristali, od razgovora na ovu temu odustali su rukovodioci dva privatna pogrebna preduzeća – Funero i Urna, kao i Javnog komunalnog preduzeća “Pogrebno”.
Izvor: RTV (Boris Šuman)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.