SUBOTICA: 22. MEĐUNARODNI FESTIVAL POZORIŠTA ZA DECU

SUBOTICA: 22. MEĐUNARODNI FESTIVAL POZORIŠTA ZA DECU

Objavio: Magločistač

16.05.2015

Kategorija: Subotica

Festival će i ove godine predstaviti u takmičarskom programu neke od najrelevantnijih predstava za decu iz 15 zemalja iz celog sveta

Subotica ponovo postaje svetski centar umetnosti za decu od 17. maja, kada na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta počinje 22. Međunarodni festival pozorišta za decu, koji će i ove godine predstaviti u takmičarskom programu neke od najrelevantnijih predstava za decu iz 15 zemalja iz celog sveta, uz raznovrstan prateći programima na ulicama i trgovima.

Biće otvorene i tri izložbe, održana lutkarska radionica za decu, promovisana izdanja autora iz zemlje i regiona, prikazan zanimljiv filmski program, održana naučna konferencija…

Za učešće u takmičarskom programu vladalo je i ove godine veoma veliko interesovanje: prijavljena je čak 201 predstava iz 52 zemlje.

Selektor Slobodan Marković odabrao je 18 predstava iz 15 zemalja koje će biti odigrane na tri različite lokacije (Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište – scena „Jadran“ i Pozorište “Deže Kostolanji”) u okviru takmičarskog programa.

Predstave dolaze iz Meksika, Nemačke, Norveške (prvi put na festivalu), Indije, Rusije, Italije, Poljske, Slovenije, Grčke, Hrvatske, Japana, Rumunije, Crne Gore, Mađarske i Srbije.

Među njima su, između ostalih, i predstave iz Meksika – “Pesma šamana” (Pozorište lutaka La kukarača, Halisko), Nemačke – “Don Kihot” (Teatar smeha, Frankfurt na Odri), Norveške – “Sivi čovek sa šibicama” (Mačkino pozorište lutaka, Tonsberg), Indije – “O Rami” (Zadužbina za lutkarsku umetnost Kat-Katha, Nju Delhi), Italije – Pinokio (Teatar Cahes, Skandiči – Firenca), Rusije – “Umka” (Pozorište Severna scena, Novi Urengoj), Mađarske – “Knjiga o džungli” (Pozorište lutaka Harlekin, Eger), Slovenije – “Životinjska farma” (Pozorište lutaka Ljubljana) i Crne Gore – “Čarobnjak iz Oza” Jagoša Markovića (Gradsko pozorište Podgorica).

U konkurenciji za nagrade su i tri predstave iz Srbije – “Snežna kraljica” Dečjeg pozorišta iz Subotice, u režiji Todora Valova, “Čardak ni na nebu ni na zemlji”, Pozorišta lutaka “Pinokio” iz Beograda, u režiji Stevana Bodrože, te “Kako je otkriveno letenje” Pozorišta mladih iz Novog Sada, u režiji Emilije Mrdaković.

Selektor i direktor Festivala Slobodan Marković uručiće na svečanom otvaranju nagrade za životno delo „Mali princ“ Minji Suboti, poznatom domaćem kompozitoru za decu, fotografu, autoru i voditelju kultne televizijske emisije “Muzički tobogan” i mnogih drugih, kao i bugarskom književniku i pozorišnom piscu za decu Panču Pančevom.

Subota će svečano i otvoriti 22. Festival, a prisutnima će se obratiti i ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport, zatim gradonačelnik Subotice Jene Maglai, podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Radoslav Petković, kao i savetnik predsednika Srbije za kulturu Radoslav Pavlović. Na ceremoniji otvaranja nastupiće Dečji crkveni hor „Sveti Toman Melod“ iz Subotice, pod dirigentskom palicom Isidore Ane Stokin, te vokalna grupa „Zlatovez“ (učenice odseka za tradicionalno pevanje Muzičke škole u Subotici u klasi profesorke Tamare Štricki Seg).

Festival će dodeliti: Gran pri za najbolju predstavu u celini; specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opciono); nagradu za najbolju režiju; nagradu za najbolju scenografiju; nagradu za najbolju originalnu muziku; nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka; i nagrade za glumačko/animatorsko majstorstvo (pet ravnopravnih nagrada). O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa.

U fokusu 22. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici je mađarsko lutkarstvo i pozorišno stvaralaštvo za decu, koje će, u saradnji sa Pozorišnim institutom i muzejem Mađarske iz Budimpešte i Pozorišnim muzejem Vojvodine iz Novog Sada, biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, skica i plakata mađarskih umetnika u Subotici i naučni skup na temu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti mađarskog lutkarstva, na koju će se posebno osvrnuti Geza Balog, autor knjige „Lutkarstvo u Mađarskoj“.

Izložba „100 godina – 100 lutaka“, čije su autorke Ester Pap i Emeše Štencel, obuhvata sto lutaka iz fundusa Pozorišnog instituta i muzeja Mađarske.

Tokom Festivala biće održana i naučna konferencija “Postmodernа dezintegrаcijа pozorišne umetnosti“ koja je deo sedmog Međunarodnog foruma za istraživanje pozorišne umetnosti, višegodišnjeg projekta koji za osnovni cilj ima da promoviše promišljanje pozorišne umetnosti namenjene deci i mladima, s posebnim naglaskom na lutkarstvo.

Svi festivalski programi su besplatni za posetioce.

Festival se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Vojvodine, Grada Subotice i Delegacije EU u Srbiji, u izvršnoj produkciji Otvorenog univerziteta u Subotici.

Prošle godine Gran pri je osvojila predstava “Boribon i Anipani” u režiji Edine Elinger i izvođenju Budimpeštanskog pozorišta lutaka. Nagrada za najbolju režiju dodeljena je Kati Čato za predstavu “Lenka” u izvođenju Pozorišta lutaka Bjalistok iz Poljske, dok je nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljena Robertu Smoliku za predstavu “Pekara Mišmaš” Mini teatra Ljubljana, kojom je 21. Festival pozorišta za decu i otvoren.

Festivalski sajt je lutfestsubotica.net, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu SEEcult.org.

Izvor: SEEcult 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.