U pratećem programu 28. Festivala evropskog filma Palić, koji se održava od 17. do 23. jula u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, biće održane radionice za blogere, vlogere, influensere, filmske kritičare i dokumentariste, promocije knjiga i izložbe o filmu, okrugli sto posvećen slovenačkoj kinematografiji, koncerti, radionica kreiranja grafita i ekološka panel diskusija.
Ove godine na Paliću će prvi put biti organizovana radionica festivalske mreže MIOB („Moving Images Open Borders”) za blogere, vlogere i influensere iz šest zemalja. Na ovaj način FEF prati i savremene trendove u medijskom praćenju festivala, istovremeno se obraćajući novoj i mladoj publici, koja se tek upoznaje sa širinom i bogatstvom evropskog autorskog filma.
Radionicu filmske kritike, koja će okupiti devet mladih kritičara iz šest zemalja, vodiće Nil Jang, selektor programa “Paralele i sudari” i “Mladi duh Evrope” na festivalu.
Edukativni program “Kako se gleda film – mala škola bontona je radionica namenjena deci osnovnoškolskog uzrasta od 10 do 15 godina i posvećena edukaciji u oblasti audiovizuelne kulture i umetnosti. Namera je da se podstakne kultura odlaska u bioskope i kultura gledanja audiovizuelnih sadržaja, ali i da se svest polaznika potkrepi teorijskim znanjima iz navedenih oblasti. Autorski tim projekta čine koordinatori programa Zoran Janković i Đorđe Bajić, organizator projekta Nemanja Boškov i koordinatorka projekta Nevena Đonlić.
DOKSrbija radionica dokumentanog filma na Palićkom filmskom festivalu deo je projekta godišnjeg programa radionica koje organizuje udruženje. Sarađujući sa filmskim festivalima u celoj Srbiji, cilj je da se podstakne i podrži decentralizacija nacionalne dokumentarističke scene. DOKSrbija radionica na Palićkom festivalu fokusiraće se na aktuelnosti u dokumentaristici, produkcione aspekte realizacije međunarodnih projekata, pre svega između država različitog produkcionog kapaciteta, kao i na prelazak u online okruženje tokom faza razvoja projekata i distribucije.
Na festivalu će biti promovisana knjiga “Neda Arnerić: Od sna do jave, i natrag” , koja će na jedinstven način približiti čitaocima detalje iz života slavne glumice i upoznati ih sa magijom koju je širila velikim platnom. Autorka knjige i novinarka Tatjana Nježić svojom najnovijom knjigom uspela je da prikaže ne samo glumački portret Nede Arnerić već i da oslika njen put od sna do jave, i natrag. Biće predstavljena i knjiga Aleksandra Đuričića “Glogi” o doajenu našeg glumišta Nebojši Glogovcu, u kojoj će čitaoci mogu da pronađu svedočenja njegovih najbližih prijatelja, ali i ranije neobjavljivane pesme ovog glumca, koje je pisao za svoju dušu. Program posvećen izdavaštvu zaokružuje predstavljanje antologije „Pisci u bioskopu: Književna istorija naših filmskih doživljaja“ našeg istaknutog filmskog stvaraoca Slobodana Šijana, koja donosi izbor tekstova u kojima naši i regionalni pisci, neretko iz veoma lične perspektive, pišu o fenomenu filma.
Izložba „Tragovi jednog vremena – Filmski plakat 1945-1970.”, biće posvećena filmskim plakatima iz fundusa i arhive Filmskog centra Srbije. Za izložbu je odabrano 50 plakata filmova koji su nastali 40-ih, 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, i predstavljaju značajna dela jugoslovenske kinematografije, kao što su „Skupljači perja”, „Kad budem mrtav i beo”, „Rani radovi”, „Marš na Drinu”, „Kapetan Leši” i mnogi drugi.
Na okruglom stolu “Dometi aktuelne slovenačke kinematografije” fokus će biti na umetničkim dometima, kulturnoj politici i produkcionim aspektima kinematografije Slovenije danas, sa posebnim osvrtom na filmove i autore/ke u programu “Slovenija u fokusu” na Festivalu evropskog filma Palić. Učesnici će takođe govoriti o filmskoj umetnosti u Sloveniji u jugoslovenskom periodu i doprinosu istaknute glumice Milene Zupančič, laureatkinje FEF PALIĆ 2021. U ovom programu učestvovaće gosti iz Slovenije – filmski poslenici i stvaraoci, predstavnici Filmskog centra Srbije i FEF Palić, a razgovor će voditi dr Ivana Kronja, filmolog, filmska kritičarka i koordinatorka Dana slovenačkog filma.
Publika će u Abaziji tokom festivala moći da prati i koncertni program, tokom kojeg će nastupiti sastavi Gordanov bluz ghetto, Perpetuum Mobile, E-Play, Nafta i drugi.
U okviru projekta Panona Net, u saradnji sa Gradom Vukovarom, Otvoreni univerzitet Subotica organizovaće dve radionice kreiranja grafita na platnu. Prva radionica će biti održana u periodu od 16.07. – 19.07.2021 tokom 28. Festivala evropskog filma Palić. Cilj radionice kreiranja grafita na platnu je saradnja, razmena ideja i iskustva kao i stvaranje grafita na platnu sa motivima iz oblasti filma. Tokom četiri dana trajanja radionice, grafiteri u Subotici će prisustvovati uključenjima uživo iz Vukovara gde će organizatori VukovArt festivala i umetnici iz Hrvatske u formi predavanja preneti svoje iskustvo u izradi grafita i murala. Kreirani grafiti na platnu će nakon radionice biti izloženi na Velikoj terasi na Paliću u formi izložbe.
Jedan od pratećih programa biće i panel diskusija „Koncept upravljanja otpadom u Subotičkom regionu i Zelena agenda EU za Zapadni Balkan“, u skladu sa orijentacijom Festivala evropskog filma Palić da tematizuje pitanja od značaja za životnu sredinu, i naročito Palićko jezero.
Ovogodišnje, dvadeset osmo izdanje Festivala evropskog filma Palić, održaće se u tradicionalnom festivalskom terminu, od 17. do 23. jula na Paliću i u Suboticu, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica. Festival se ove godine održava na više lokacija među kojima su jedinstvena Letnja pozornica na Paliću, kao i bioskopi Eurocinema, Abazija i Lifka. Tokom predfestivalskog programa i centralnog dela manifestacije publici će biti predstavljeno više od 130 filmova iz svih krajeva Evrope, u 15 različitih selekcija i programskih celina. Mnogi od filmova imaće svoju srpsku i regionalnu premijeru upravo na Paliću.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.