Na svečanom zatvaranju 30. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, za najbolju predstavu proglašena je “Pradevojčica”.
Žiri u sastavu Amela Vučenović (Srbija) – predsednica žirija, Jelena Sitar (Slovenija) i Jaroslav Antonjuk (Poljska), Gran Pri Festivala za najbolju predstavu u celini dodelio je predstavi “Pradevojčica” u izvođenju Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” iz Zrenjanina.
Amela Vučenović je u ime žirija pročitala obrazloženje, u kome se navodi da je “Pradevojčica“ dobila nagradu “za visoko estetično objedinjenje svih neophodnih parametara lutkarske predstave, kako u dramaturškom, rediteljskom, likovnom i muzičkom kontekstu, tako i u odličnoj igri glumačkog ansambla”. U ime ansambla Narodnog pozorišta “Toša Jovanović”, nagradu je primila glavna glumica u predstavi, Una Beić.
Nagrada za najbolju režiju uručena je Jevgeniju Ibragimovu za predstavu “Noćna pesma” u izvođenju pozorišta “Leteća krava” iz Estonije, “za uspešno nalaženje forme teatra u teatru s aktivnim učešćem publike kao ravnopravnog partnera u predstavi”.
Nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena je Jevgeniju Ibragimovu i Irini Marijapuu za predstavu “Noćna pesma”. U obrazloženju žirija stoji: “raznovrsnost lutkarskih elemenata – lutke, maske, svetlo, muzika, doneli su visoku estetičnost metafore i proizveli do sada neviđeni prijem i utisak”.
Za najbolju originalnu muziku nagrađen je Nikola Jakimov, takođe za predstavu “Noćna pesma”. Žiri je svoju odluku obrazložio rečima: “Muzika je bila u funkciji magične atmosfere, nepretenciozno pomažući rediteljskoj zamisli u plasiranju materijala i celokupnom utisku koji je proizvela na gledaoca”.
Nagradu za najbolju scenografiju i najbolje rešenje lutaka dobila je Irina Somborac za predstavu “Pradevojčica” Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” iz Zrenjanina, “za originalnu personifikaciju svih likova u predstavi, dajući im vizualnost mitoloških bića i izvanrednom stilizacijom lutaka i maski, motivisanom lokalnom arheološkom baštinom”.
Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljuju se Ivici Lučiću za ulogu dede u predstavi “Dedine priče” Dečjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka; Panesi Mesaroš za ulogu veštice u predstavi “Paprika Janči i đavolji jezik” Lutkarskog pozorišta Harlekin iz Mađarske; Žozeu Žilu, Sofiji Vinagre i Nataši Peira iz predstave “I tako dalje” u izvođenju Teatra S.A. Marionetas – Teatro e Bonecos iz Portugala; Luciji Svobodovoj za ostvarenje u predstavi “Žena-foka” pozorišta Anima-Act iz Slovačke; i ansamblu predstave “Petar i vuk” Gradskog pozorišta “Baja Mare” iz Rumunije.
Žiri je dodelio i pet specijalnih nagrada: predstavi “Sedam gavranova” Dječijeg pozorišta Republike Srpske u Banjaluci, za kolektivnu animaciju lutke Bogdane u sceni odlaska iz kuće; predstavi “Paprika Janči i đavolji jezik” Lutkarskog pozorišta Harlekin iz Mađarske za najbolje ostvaren kontakt s publikom; Maji Lučić za originalnu dramaturšku koncepciju predstave “Dedine priče” u izvođenju Dječijeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka; predstavi “Umetnost ratovanja” Dečjeg pozorišta instituta za blagostanje Kine, za izraženu fantaziju i odlično izražavanje jezikom scenskog pokreta”; Ađašu Adamu i Dudašu Danielu za najbolji scenski pokret, u predstavi “Iza brda, preko brega” u izvođenju Dečjeg pozorišta Subotica.
Mladi žiri 30. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u sastavu Milica Ličanin, Teodora Marković, Dorijan Rastko Gladić, Petar Budinčević i Matija Iveljić, dodelio je nagradu za najbolju predstavu ostvarenju “Sedam gavranova” u izvedbi Dječijeg pozorišta Republike Srpske.
U ime žirija, Milica Ličanin i Petar Budinčević su pročitali obrazloženje nagrade: “Odlična režija koja je vodila kroz razumljivu priču, fantastični zvučni efekti i muzika doprineli su ovoj odluci. Žiri posebno želi da pohvali uigranost trupe što je posebno došlo do izražaja prilikom animiranja lutke sestre”.
Mladi žiri je takođe istakao predstavu “Priča o ljubavi jednog drveta” u izvedbi Play Aree teatra iz Južne Koreje, “zbog jednostavne i veoma slikovite priče koju su nam ispričali, kao i mnoštva zvučnih i vizuelnih elemenata kojima glumci animiraju i drže pažnju publike svih uzrasta.”
U glavnom programu odigrano je 13 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, uručene su glumici i rediteljki Ameli Vučenović, i Jeleni Sitar – lutkaru, pedagogu i publicisti. Treći ovogodišnji dobitnik nagrade “Mali princ” je glumac i reditelj Bonjo Lungov.
Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade u Subotici od 18. do 21. septembra okupio je teoretičare i pozorišne istraživače iz 14 zemalja. Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi i izvođački program na otvorenom.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.