Savremena galerija Subotica će u četvrtak, 28. aprila, proslaviti 54 godine od osnivanja i početka rada. Tim povodom će, u okviru zatvaranja izložbe “Iz porodičnog albuma Marije Dragojlović”, biti održan i razgovor sa subotičkim fotografom Palom Molnarom Međerijem.
Savremena galerija Subotica osnovana je 28. aprila 1962. godine kao Galerija „Likovni susret”. Njeno osnivanje bilo je plod sistemske kulturne politike koja je tih godina težila što širem približavanju umetnosti građanima i institucionalnom utemeljenju kulture, te su tako u toj deceniji formirane brojne ustanove i manifestacije koje su se bavile vizuelnom umetnošću.
Prilikom osnivanja, Galerija je dobila zadatak da „organizuje javno izlaganje umetničkih dela iz oblasti slikarstva, grafike, skulpture i drugih oblika savremene jugoslovenske likovne umetnosti” i da „organizuje predavanja, razgovore sa umetnicima i likovnim kritičarima, kao i druge oblike popularizacije umetničkog stvaralaštva”. Ovim zadacima dodat je još jedan: formiranje stalne kolekcije savremene vizuelne umetnosti.
Tokom protekle 54 godine, Galerija je ispunjavala zadatke koji su joj povereni u skladu sa prilikama u kojima se nalazilo društvo unutar kojeg je delovala: šezdesetih je umetnički život u gradu i zemlji oživljavao, sedamdesete su još uvek bile godine poleta i entuzijazma, osamdesete godine novih umetničkih pokreta i začetaka drugačijih kustoskih praksi, devedesete veoma teške i obeležene nestašicom svega (od sredstava za produkciju i otkup radova do ideja), dvehiljadite su bile godine obnavljanja saradnje sa srodnim ustanovama, a poslednja decenija je donela više slobode u prikazivanju recentnih umetničkih praksi i novih umetničkih imena.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.