Danas je u Subotici postavljen kamen temeljac za izgradnju Hrvatske kuće u kojoj će biti smešteno Hrvatsko nacionalno veće, Novinsko izdavačka ustanova „Hrvatska riječ“ i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata. Projekat finansira Vlada Republike Hrvatske, u iznosu od oko 350 hiljada evra.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman kaže da će Hrvatska kuća omogućiti još snažnije delovanje ovih institucija u ostvarivanju kulturnih, jezičkih i svih drugih prava Hrvata u Srbiji koje su od ključne važnosti za očuvanje identiteta hrvatske zajednice u Srbiji.
„Hrvatska će nastaviti ukazivati i odlučno se suprotstavljati svakom delovanju koje je protivno bilateralnom sporazumu koji je potpisan između dve države. Manjine su važna poveznica između naših zemalja, one su bogatstvo, dragulj, a pitanje prava Hrvata u Srbiji i prava Srba u Hrvatskoj ostaje za nas od ključne važnosti“, navodi Grlić Radman.
Kako kaže, hrvatska vlada se zalaže za međusobno razumevanje, uvažavanje i toleranciju, kao temelj hrvatskog društva i odnosa sa susedima.
„Uveren sam da u iskrenom i otvorenom dijalogu između dve države možemo rešiti sva otvorena pitanja. Hrvatska je spremna nastaviti raditi na izgradnji dobrosusedskih odnosa između dve zemlje, što je u obostranom interesu“, smatra Grlić Radman.
Dodaje da su prilikom postavljanja kamena temeljca za buduću Hrvatsku kuću položena tri kamena – iz Hercegovine, Srednje Bosne i hrvatskog Podunavlja – koje simbolizuje jedinstvo hrvatskog naroda.
Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća u Subotici Jasna Vojnić kaže da je projektom izgradnje Hrvatske kuće započeta realizacija jednog od prioritetnijih projekata HNV-a.
„Objekat će biti 900 kvadrata, na dva sprata. Dobili smo sredstva za prvu fazu radova, oko 350 hiljada evra, koja se očekuje do kraja ove godine, ali su u toku dogovori da se u realizaciji ide dalje i da se kuća završi u što skorije vreme“, navodi Vojnić.
Dodaje da je u sadašnjim prostorijama HNV-a u planu da se napravi Muzej Hrvata u Srbiji.
Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov kaže da je ovo veliki dan za Hrvate u Srbiji koji su okupljeni oko nekoliko reči: dostojanstvo, jednakost i ravnopravnost Hrvata u Srbiji.
„Želimo da živimo na dostojanstven način, da ne budemo objekti nikakve diskriminacije i da budućnost osvajamo kao ravnopravni građani države čije poreze iznadprosečno plaćamo, a to je u demokratskim društvima prava mera lojalnosti“, smatra Žigmanov.
Kako kaže, hrvatska zajednica želi biti pozitivno predstavljana u javnosti i integrisana u srpsko društvo.
„Tražimo prestanak politike isključivanja i mešanja države u identitetska pitanja. Nastojaćemo stvaranju mostova prijateljstva sa svim nacionalnim zajednicama. Želimo nastaviti živeti u Srbiji kao demokratskoj i tolerantnoj državi, da budemo most koji će povezivati u dobru Srbiju i Hrvatsku“, navodi Žigmanov.
Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević kaže da će ovo biti kuća u kojoj će biti unapređen kulturni identitet Hrvata u Srbiji što predstavlja trajno opredeljenje Pokrajinske vlade, ne samo kroz zajedničku saradnju na svim zajedničkim projektima u prethodnom periodu.
„Naša saradnja je jedini ispravan i pravi put, zbog budućih generacija koje dolaze, da ostavimo njima u amanet sve što su naši preci stvarali, a pre svega za unapređenje obrazovanja i celokupne kulture i identiteta naša dva naroda i zajedničkog suživota“, navodi Milošević.
Događaju su prisustvovali ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman, državni sekretar Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, predsednica saborskog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić, ambasador Republike Hrvatske u Republici Srbiji Hidajet Biščević, konzul Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša i nadbiskup Rimokatoličke crkve u Srbiji Stanisilav Hočevar.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.