Polaganjem venaca i cveća na spomenik „Balada vešanih“ u Subotici obeležena je 83. godišnjica od 18. novembra 1941. godine kada su pred takozvanim prekim sudom osuđeni na smrt i pogubljeni vešanjem petnaestoro subotičkih mladih rodoljuba jer su pružali otpor ideologiji nacizma i fašizma.
Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a u Subotici Aleksandar Toković rekao je novinarima da je svaka nametnuta ideja kao što su fašizam i nacizam, koja je živela u to vreme na ovim prostorima pa tako i u Subotici, neminovno doživela poraz, te da je danas važno da se sećamo svih onih koji su dali svoje živote za slobodu.
„Naša uloga kao antifašista je da ovu ideju prenosimo mladim generacijama i onima koji dolaze da istaknemo da se sloboda branila životom. Mladi danas moraju da cene i da čuvaju sećanje na ovaj dan, kao i na sve ostale značajne datume“, naveo je.
Politikolog Zvonko Stantić ocenio je da su mladi u poslednjih 20 godina imali vrlo malo prilika da saznaju bilo šta, navodeći da je Subotica bila van velikih ratnih događanja, ali uprkos tome je imala ogroman broj žrtava, pa je tako u ovom gradu tokom Drugog svetskog rata život izgubilo 7.032 ljudi.
„Jako je bitno da deci pokažemo da je potrebno čuvati taj dobar odnos među narodima, jer svaki rat počinje nekakvim podizanjem međunacionalnih tenzija. Trebamo biti svesni već u prvim trenucima kuda to može da vodi“, naveo je.
Vence na spomenik „Balada vešanih“ postavili su predstavnici Grada Subotice, Severnobačkog upravnog okruga, Gradskog odbora SUBNOR-a, Komunisti Subotice.
Komemoraciji su prisustvovali i položili sveće i učenici subotičke Politehničke škole i Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.