Predsednica Udruženja „Jedna uz drugu“ iz Subotice Milica Pećerić izjavila je danas da se karcinom dojke sve češće javlja i kod mlađih generacija i najavila da će ove godine u fokusu udruženja biti edukacija mladih žena i srednjoškolki.
„Prošle godine smo organizovali veliki broj predavanja, edukacija, jer je na žalost trend porasta oboljenja karcinoma dojke sve zastupljeniji i kod mlađih generacija koje dolaze u situaciju da se sukobljavaju sa ovom bolešću“, navela je Pećerić u sedištu udruženja.
Prema njenim rečima, udruženje već treću godinu uspešno radi sa ženama na prevenciji i edukaciji, kao i na podršci obolelima i ženama koje su ostavile bolest iza sebe, ali se i dalje bore sa posledicama koje lečenje ostavlja na organizam i na sam život pacijentkinja.
Osim psihološke podrške od strane stručnih lica, članice udruženja pružaju i iskustvenu podršku jer su i same prolazile kroz posledice koje iza sebe ostavlja ova bolest.
Ove godine su, kako je istakla, pokrenuli niz predavanja u saradnji sa subotičkom Fondacijom „Danilo Kiš“ koja je posvećena mladima, a na temu ranog buđenja svesti i potrebe za samopregledom i za prevencijom.
„Obratićemo se pre svega učenicima završnih godina srednjih škola koji će dolaziti na predavanja koja će se organizovati u saradnji sa Domom zdravlja Subotica jer – samo rana dijagnoza je dobra prognoza“, poručila je Pećerić.
Dodala je da Udruženje „Jedna uz drugu“ ima oko 1.600 članova koji prate njihov rad putem Fejsbuk stranice, imaju izuzetno aktivnu vajber grupu koja okuplja 200 članova i aktivnih članova u samom udruženju, od 40 do 60 ljudi.
„Postoje i oni koji na žalost ne žele da ostvare kontakt sa nama, iako se mi trudimo da to osvestimo u našem društvu, da nije sramota imati karcinom, i nije sramota priznati da ste imali rak dojke“, ocenila je Pećerić.
Udruženje nastoji da bude most između pacijenata i lekara, pa tako imaju veliku podršku Onkološkog odeljenja u Opštoj bolnici Subotica i Instituta u Kamenici.
U saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Subotica u planu je da u martu održe tribinu na temu uvođenja ponovnog skrining programa u Srbiji.
„Žene u velikom broju zanemaruju da odu na mamografiju, ali ako se napravi program i ako se žene pozivaju, one će se odazvati u većem broju nego što je to bio slučaj u prethodnom periodu, što je veoma važno zbog njih samih i zbog očuvanja zdravlja“, poručuju u ovom udruženju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.