Direktorka Centra lokalne demokratije (LDA) Subotica Stanka Parać Damjanović ocenila je za portal Magločistač da Grad Subotica uključivanjem građana i građanki u kreiranje budžeta za 2022. godinu stvara preduslove i garancije za kvalitetnije donošenje odluka vezanih za finansijske i razvojne planove grada za narednu godinu.
„Brojni su primeri u praksi i uspostavljeni održivi mehanizmi i procedure koje doprinose ostvarivanju principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou. Upravo uspostavljanje održivog mehanizma informisanja i konsultovanja građana, kao i jasne, predvidive procedure, kako direktnog učešća građana u predlaganju projekata, tako i transparentnog odlučivanja o njihovom finansiranju doprinose donošenju kvalitetnijih odluka“, kaže Parać Damjanović.
Grad Subotica se, navodi ona dalje, jučerašnjim pozivom građanima da se uključe sa svojim predlozima u kreiranje gradskog budžeta za narednu godinu priključio postojećoj inicijativi koju već realizuje oko 100 opština i gradova u Srbiji u proteklih desetak godina.
Prema njenom mišljenju, veoma koristan alat za bolje informisanje građana i njihovu veću uključenost u ovaj proces je Građanski vodič kroz gradski budžet.
Grad Subotica ove godine sprovodi proces participativnog budžetiranja, pa je tim povodom lokalna samouprava uputila poziv građanima da uzmu učešće u pripremi budžeta za narednu godinu tako što će popuniti anketu u kojoj navode svoje predloge projekata.
Anketiranje građana će se organizovati do 30. septembra u svim mesnim zajednicama i Uslužnom centru Gradske kuće, ali i onlajn – na sajtu Grada Subotice.
Nakon prikupljanja predloga izvršiće se analiza predloženih projekata, a o rezultatima analize tj. uvrštenim projektima u nacrt budžeta grada za 2022. godinu javnost će biti obaveštena putem zvaničnog sajta Grada Subotica i prilikom organizovanja javne rasprave o budžetu.
Imajući u vidu veliki broj udruženja građana, kao i mesnih zajednica, direktorka LDA Subotica izrazila je očekivanje da će odziv na poziv za učešće građana u participativnom budžetiranju biti veliki, čime bi i Subotica postala primer dobre prakse kreiranja budžeta u Srbiji.
„Da li su nam potrebna nova parkirališta za bicikle, rampe za osobe sa invaliditetom, atraktivnija kulturna ponuda, uređeniji park u kvartu ili nešto drugo, ovog puta su prioriteti koje biraju i za koje glasaju građani“, poručila je Parać Damjanović.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.