Učenici subotičke Osnovne škole „Sečenji Ištvan“, područnog odeljenja na Kelebiji, učestvovali su u međunarodnom edukativnom projektu „Magična interkulturalna mreža prijateljstva – Kaleidoskop vrlina“, u okviru kog su razgovarali o vrlinama i učili o tome kako da ih prepoznaju i na pravi način vrednuju.
Učiteljica Kata Nađ Varga kaže da je projekat, u kom je učestovalo 11 učenika drugog i trećeg razreda, bio usmeren ne samo na prepoznavanje ljudskih vrlina, već i mana:
„Želimo osvestiti činjenicu da su danas ljudske mane u fokusu, da su medijski članci o ljudskim manama daleko vidljiviji i da je velika retkost i veoma teško u žižu javnosti uključiti bilo koju ljudsku vrlinu poput dobrote, ljubavi, poštenja ili iskrenosti“.
Ona je istakla da su učenici skloni da oponašaju svoje idole koji su stekli pažnju medija i veliku vidljivost na društvenim mrežama, stavljajući u fokus svojih aktivnosti mane poput nepoštovanja društvenih normi i rušenja svih mogućih kodeksa ponašanja.
„Prateći ovakve negativne uzore, naši učenici se lagano navikavaju na jedno drugačije društveno okruženje, prihvatajući društvo nelogičnosti kao novu normalanost u kojoj se pomoću isticanja mana dobijaju društveni status i značajan medijski prostor“, objašnjava Nađ Varga.
Kroz devet različitih zadataka, učenici su na kreativne načine učili o vrlinama, o tome koliko su one važne, koliko nam pomažu ili odmažu u svakodnevnom životu, i o tome kako i kada neka vrlina prerasta u manu.
„Kroz zadatke smo se umrežavali i upoznavali sa drugim učesnicima projekta, razmenjivali sa njima iskustva u radu na zadacima, diskutovali na određene teme“, kazala je Nađ Varga, dodajući da su učenici tokom projekta naučili šta je debata i kako se ona pravilno sprovodi, pravili su plakate, spomenare, video-zapise, promovisali svoju školu i grad Suboticu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.