Danas je tačno dve godine od kada je 6. marta Opšta bolnica Subotica registrovala i spremno dočekala prvi slučaj infekcije korona virusom, što je ujedno bio i prvi potvrđen slučaj u Srbiji. Od tada do danas, zdravstveni radnici su zajedno sa pacijentima prolazili kroz teške trenutke.
Prvi pacijent zaražen korona virusom je bio Igor Đantar iz Bačke Topole koji je 5. marta primljen sa teškom obostranom upalom pluća. On je tada, prema izjavi ministra zdravlja, došao iz Mađarske nazad u Srbiju, a nakon što je osetio zdravstvene tegobe, smešten je u Opštu bolnicu Subotica.
„Od početka epidemije do danas, u kovid trijažnim ambulantama obavljeno je preko 25.000 pregleda pacijenata, od čega je 19,48 odsto zadržano na bolničkom lečenju. U ove dve godine u kovid jedinicama Opšte bolnice Subotica zbrinuto je i bolnički lečeno više od 4.870 pacijenata“, navode u Opštoj bolnici Subotica.
Kako navode, najveći broj pacijenata koji su bili zadržani na bolničkom lečenju tokom 2021. godine bili su nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani, njih oko 81 odsto.
Prema dostupnim bolničkim podacima, obavljeno je 59 hirurških intervencija na kovid pozitivnim pacijentima.
„Na Odeljenju pedijatrije bolnički je lečeno 161 kovid pozitivno dete uzrasta do 18 godina, a u kovid delu porodilišta porođeno je ukupno 50 žena, od kojih je četvoro dece rođeno kovid pozitivno“, navode u izveštaju bolnice.
Pacijenti sa najtežom kliničkom slikom lečeni su u kovid jedinicama intenzivne nege, a za ove dve godine bolnica je imala 611 takvih pacijenata, od toga je 506 bilo na mehaničkoj ventilaciji (invazivnoj i neinvazivnoj).
Tokom dve godine, u okviru dijagnostike kovida urađeno je više od 7.969 CT pregleda, skenera pluća i 15.874 Rtg pluća.
Takođe je obavljeno više od 26.000 testiranja antigenskim brzim testovima, 12.000 RT PCR testiranja, i više od 23.000 seroloških IgM/IgG testiranja.
„U svakom epidemijskom talasu u kovid sistemu bilo je stalno angažovano više od 250 zdravstvenih radnika, kao i polovina pomoćnog osoblja Opšte bolnice, u ukupno 14 kovid organizacionih jedinica. Služba bolničkog transporta je tokom dve godine epidemije, pod uslovima stroge izolacije i pod pratnjom lekarskih ekipa, transportovala preko 150 pacijenata, uz pređenih više od 35.000 kilometara“, navodi Opšta bolnica Subotica.
Dodaju da je najveći broj pacijenata tokom bolničkog lečenja imao potrebu za kiseoničkom potporom, njih 75 odsto.
Za osoblje subotičke bolnice, kao i sve zdravstvene radnike širom sveta, kako navode, kovid pandemija je donela puno izazova, teških momenata, ali i lepih trenutaka sa oporavljenim pacijentima, kojih će se svi zajedno sećati.
Prema bolničkim pokazateljima, Opšta bolnica Subotica trenutno ulazi u stabilniji period, sa tendencijom daljeg poboljšanja.
„Prema najnovijem preseku, na bolničkom lečenju se nalazi 24 kovid pacijenta, od toga je četiri u jedinici intenzivnog lečenja. Broj pregleda u kovid ambulantama i dalje opada, dok je broj dnevnih prijema i dalje u proseku niži od broja otpusta“, navode u ovoj ustranovi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.