Omladinski klub „Kerulj Be“ na novom mestu: „Mladima treba podrška i pomoć – da ih saslušamo“

Omladinski klub „Kerulj Be“ na novom mestu: „Mladima treba podrška i pomoć – da ih saslušamo“

Foto: MD/Magločistač

Objavio: Magločistač

04.11.2022

Kategorija: Društvo , Subotica

Omladinski klub „Kerulj Be“, nakon više meseci rada bez prostora, otvoren je ponovo večeras u prostorijama Kancelarije za mlade Grada Subotice koje se nalaze na glavnoj autobuskoj stanici, a namenjen je mladima od 15 do 35 godina.

Bez obzira što nisu imali fizički mesto za okupljanje u proteklom periodu jer su zbog zahteva vlasnika bili prinuđeni da se isele iz prethodnog prostora koji se nalazio u ulici Matije Korvina, mladi su ipak uspevali da na različite načine organizuju i realizuju veliki broj programa, među kojima se izdvaja svakako „Roka Fest“ na Rokinom salašu u Hajdukovu.

Osim toga, sproveli su i nekoliko kampova za decu i za starije generacije na temu upoznavanja sebe, imali su razne radionice, večeri društvenih igara, a napravili su i igru pod nazivom Don’t Skip uz pomoć koje mladi mogu da se upoznaju međusobno uživo, a ne samo onlajn, preko društvenih mreža.

Foto: MD/Magločistač

Prema rečima koordinatorke Omladinskog kluba „Kerulj be“ i omladinske radnice, Žofije Hulo, organizacija je dobila na korišćenje ovaj prostor zahvaljujući članici Gradskog veća zaduženoj za omladinu i sport, Nataši Aleksić.

Tako će u narednim nedeljama za mlade biti organizovan niz novih i zanimljivih događaja, ali sada već u novom prostoru.

Hulo ocenjuje da je veoma bitno za Suboticu da postoji jedan ovakav prostor zato što je mladima važno da budu u kontaktu uživo.

Foto: MD/Magločistač

„Sve više vidimo da je mladima nakon korone narušeno mentalno zdravlje, a nije možda potrebno da odmah idemo kod doktora, psihologa ili psihijatra, već da oni dođu u neki prostor gde će da ih poslušaju, gde mogu da rade ono što žele, i da dobiju neku vrstu slobode koja im je potrebna“, objašnjava naša sagovornica.

Takođe, dodaje ona, važno je i da deca ne idu samo u školu ili da sede kući, nego da dođu u jedan ovakav omladinski klub i da i sami pruže ono što mogu i žele.

Foto: MD/Magločistač

Kao jedan od gorućih problema, Hulo ističe da u Subotici ima jako puno droge o čemu se uopšte ne govori, jer je to – tabu tema.

„Mladi, ako već to koriste, treba barem da saznaju šta je to što koriste i zašto konzumiranje droge nije dobro. Imaćemo programe koji će se baviti temama prevencije, jer je važno da se o tome govori otvoreno, jer se u školama o tome slabo priča“, najavljuje Žofija Hulo, dodajući da je mladima potrebno pravovremeno pružiti podršku i pomoć zato što je oni obično zatraže kada je problem prevelik i kada možda ni oni ne mogu da im pomognu.

Foto: MD/Magločistač

Hulo napominje da je i samoj ovoj omladinskoj organizaciji takođe potrebna podrška u vidu donacija koje bi omogućile da angažuju i psihologe, logopede, i druge stručne radnike koji bi pomagali u realizaciji njihovih programa.

„Svi mi ovde radimo volonterski i nemamo toliko sredstava, pa smo odlučili da zbog ograničenih resursa omladinski klub otvaramo jednom nedeljno – svakog četvrtka od 17 časova, kada će uvek biti organizovan neki događaj, a zainteresovani mogu da nam se jave i sa svojim idejama lično ili da nam pišu putem društvenih mreža“, poručuje.

U tu svrhu, otvorili su i jednu knjigu u novom prostoru gde mladi mogu da ostave svoj kontakt i da napišu koje su to aktivnosti koje im nedostaju, a koje bi voleli ovde da imaju.

Omladinski klub „Kerulj Be“ deo je programa Udruženja „Juventus Ventus“, koji podržava Fondacija „Bethlen Gabor“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.