Josipa Vojnić Tunić (DSHV), foto: NJ/Magločistač
Troje odbornika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) napustilo je danas sednicu Skupštine grada Subotice i ogradilo se od nedavnih izjava gradonačelnika Subotice Stevana Bakića u kojima je, kako navode, targetirao pripadnike hrvatske zajednice, iako je predsednik njihove stranke, Tomislav Žigmanov, zauzeo drugačiji stav pozdravljajući izraženu spremnost gradonačelnika na otvoreni dijalog i njegovu izjavu o dostupnosti za komunikaciju s predstavnicima hrvatske zajednice.
Prethodno je vladajuća većina odbacila predlog opozicije da se na dnevni red sednice stavi tačka na kojoj bi se raspravljalo o Bakićevom rečniku na “Banijskom prelu”, ali se prva tačka pretvorila upravo u burnu raspravu o tome.
Odbornica DSHV-a Josipa Vojnić Tunić izjavila je danas da ova stranka najoštrije osuđuje izjavu gradonačelnika Subotice na “Banijskom prelu”, koja “predstavlja govor mržnje i lažno etiketiranje“, navodeći da je takva izjava nedostojna javnog funkcionera u ovom gradu.
„Smatramo da poslednji deo njegovog govora predstavlja poruku Hrvatima u Subotici, a to je sramno i bezobrazno, što je naišlo na kritike i osudu javnosti multikulturalne sredine i hrvatske nacionalne zajednice“, istakla je Vojnić.
Ona je rekla novinarima i da svi dogovori koji su bili ranije postignuti sa predstavnicima vlasti – nisu ispoštovani.
„Prošlogodišnja tačka o uvođenju vodovoda u Tavankut se nije našla u budžetu za 2024. godinu zbog čega izražavamo veliko žaljenje, jer je to bilo nešto na čemu smo insistirali – to nije prihvaćeno“, istakla je Vojnić Tunić.
„Što se tiče odborničke grupe Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini – razgovora sa gospodinom Bakićem neće biti“, poručila je Vojnić Tunić.
Odbornica DSHV-a Mira Tumbas iz Tavankuta je podsetila da je urađen plan za uvođenje vodovoda u ovo naselje, ali da se za projekt nisu našla sredstava, pa tako njegova izgradnja nije započeta ni ove godine kako bi stanovnici Tavankuta konačno imali vodu.
„Živimo ovde, ponosni smo na Suboticu, sa svim selima koji je okružuju, ponosimo se istorijom Subotice, dobri smo domaćini i susedi i svi sarađujemo i onda se dogodi jedna tako neprimerena izjava koja će uvrediti mnoge ljude koji ovde žive. Osuđujem i osećam se povređeno u ovome trenutku izjavom našeg gradonačelnika kojom smatramo da nas je uvredio i molim vas da se ubuduće tako nešto ne događa i da se ne dozvoli da se prema bilo kojoj nacionalnoj manjini neko ovako obraća i ovako ponižava bilo koga od nas koji živimo u Subotici“, navela je.
Istog stanovišta je i odbornik DSHV-a Ninoslav Radak koji je poručio da se većina hrvatskog naroda našla prozvana govorom gradonačelnika na “Banijskom prelu” i „da ih to vraća u retoriku prošlosti ispunjenu uvredama i otvorenom mržnjom prema hrvatskom narodu“.
„Ovakve izjave predstavljaju neprihvatljiv napad na dostojanstvo i sigurnost hrvatskog naroda“, smatra.
Predsednik mladih DSHV-a i nosilac liste na prošlim lokalnim izborima u Subotici, Marin Piuković, naveo je na svojoj Fejsbuk stranici da u ovoj stranci očekuju od predstavnika vlasti konkretan pomak i rešavanje otvorenih tema o kojima se razgovaralo, a koje su u interesu hrvatskog naroda u Subotici.
„Nećemo ćutati pred pokušajima da se Hrvati u Vojvodini ponovo marginaliziraju ili ponižavaju“, ocenio je Piuković.
Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća (HNV) i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić pohvalila je danas istup troje odbornika DSHV-a tokom sednice Skupštine grada Subotica, u kojem su, kako navodi, „konačno javno osudili govor mržnje gradonačelnika Stevana Bakića“.
„Ovim su činom odbranili dostojanstvo stranke koju predstavljaju, te se nadamo da ovo znači ozbiljan zaokret u politici DSHV-a, glede nulte tolerancije govora mržnje i širenja međuetničke netrpeljivosti spram Hrvata i Republike Hrvatske“, istakla je.
Tonković: Potrebno je raspravljati o pitanjima koja bole i tište građane
Predstavnica Koalicije „Subotica protiv nasilja“ Nela Tonković ispred Demokratske stranke (DS) rekla je da je većina odbornika odbila predlog da se raspravlja o govoru gradonačelnika Subotice na “Banijskom prelu”, ali da se prva tačka dnevnog reda pretvorila zapravo u raspravo o tome, te da su na kraju odbornici DSHV-a napustili zasedanje.
„Sve one reči koje smo čuli od gradonačelnika Subotice u proteklih mesec dana su kršenje etičkog kodeksa i kršenje Statuta grada. Mene iznenađuje da vladajuća većina to nije našla za shodno da uvede na dnevni red Skupštine“, navela je.
Ona je ocenila da je neminovno da se od takve podele građana moraju svi distancirati, jer „takve reči i takvo ponašanje ne doprinose apsolutno nikome i ne doprinose spremnosti da ova skupština donosi isključivo odluke bez odgovarajuće rasprave, jer rasprava o ovim pitanjima i te kako boli i tišti građane“, smatra Tonković.
Po njenim rečima, odbornici DSHV-a kao predstavnici manjinske zajednice našli su se „pogođeni, povređeni, ugroženi i bez mesta sigurnosti u ovom gradu“.
„Subotica mora da bude grad za sve svoje građane i veoma mi je žao da vladajuća većina nije bila spremna da izrekne jedan takav stav“, poručila je Nela Tonković u izjavi novinarima.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.