Obeležena godišnjica stradanja Jevreja u Drugom svetskom ratu: U logore smrti odvedeno oko 4.000 subotičkih Jevreja

Obeležena godišnjica stradanja Jevreja u Drugom svetskom ratu: U logore smrti odvedeno oko 4.000 subotičkih Jevreja

Ruža na Komemoraciji povodom sećanja na žrtve Holokausta u Subotici, Sinagoga, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

17.06.2024

Kategorija: Subotica

Komemoracija povodom 80. godišnjice sećanja na žrtve Holokausta, koja se obeležava svakog 16. juna, održana je u subotičkoj Sinagogi, nakon čega su položeni venci na spomenik nastradalima u dvorištu Sinagoge. Oko 4.000 Jevreja iz Subotice odvedeno je u logore smrti gde su mučeni i ubijani – samo zato što su Jevreji. Većina njih se nikada nije vratila.

Član Gradskog veća za privredu Srđan Samardžić istakao je da je Holokaust bio najstrašniji antisemitistički zločin, genocid nad Jevrejima, koji je tokom Drugog svetskog rata sa ciljem potpunog fizičkog uništenja svih Jevreja izveden od strane nemačkih nacista, njihovih saradnika i neistomišljenika širom okupirane Evrope.

„U Holokaustu je na najzverskiji način, samo zato što su bili Jevreji, ubijeno više od 6 miliona nevinih ljudi. U koncentracionim logorima pretvorenim u logore smrti procenjuje se da je ubijeno oko 3,5 miliona Jevreja“, naveo je.

Podsetio je da je od 75.000 Jevreja koliko ih je živelo u predratnoj Jugoslaviji, rat preživelo oko 15.000, a da se procenjuje da je u Srbiji ubijeno oko 15.000 Jevreja.

Sinagoga, foto: NJ/Magločistač

„Tog 16. juna 1944. godine deportovano je u sabirnim logorima u Bačalmaš i Aušvic oko 4.000 subotičkih Jevreja. Na nama i budućim generacijama je da pamtimo i da to nikada ne zaboravimo“, kazao je Samardžić.

Predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor rekao je da nikada ni u jednom trenutku ne smemo iz vida izgubiti jednu stvar o kojoj bez izuzetka moramo jednako razmišljati a to je da nijedan stav ne može prouzrokovati stradanje nijednog pojedinca, zajednice i naroda.

Foto: NJ/Magločistač

„Nećemo dozvoliti da izbledi sećanje na užas koji se dogodio pre 80 godina. Treba da osudimo i da se suprotstavimo diskriminaciji i izazivanju mržnje, jer to nikom ne sme postati oruđe, jer bi se ono moglo osloboditi, a posledice bi bile fatalne“, upozorio je.

Jevrejska zajednica je nekada brojala 6.000 duša, podsetio je on i dodao da je ona ostavila dubok trak u privrednom i kulturnom životu Subotice.

„Znamo gde su živeli, šta su stvorili i na kakvim vrednostima im možemo zahvaliti“, poručio je Pastor.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.