Nela Tonković: Bajka o dostojanstvu

Nela Tonković: Bajka o dostojanstvu

Nela Tonković, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

06.07.2023

Kategorija: Društvo , Stav , Subotica

Zamislimo da priča koju gledamo ima četiri čina…

To je kratka istorija veoma snažne povezanosti: gradonačelnik Subotice prvi put u svom mandatu spomenuo je predsednika Srbije već u početnom satu stupanja na svoju važnu dužnost. Sa skupštinske govornice zahvalio se SNS-u i predsedniku Aleksandru Vučiću koji su mu ukazali poverenje da u narednom periodu vodi grad. “Trudiću se da to opravdam“, poručio je. Od tog trenutka, predsednik i gradonačelnik su gotovo nerazdvojni: gradonačelnik spominje predsednika kada se sastaje sa ambasadorima, kada posećuje prve bebe rođene u novoj godini, kada daje intervjue televizijama u kojima svoje izlaganje zaključuje rečima: „/…/ znači, živimo, što se kaže, bajku u koju nas je uveo predsednik Aleksandar Vučić i kroz koju nas vodi“.

Ovo bi mogao da bude čin prvi predstave koja nam se ovih dana događala u Subotici, a čijem smo velikom finalu, sa sve ovacijama, svedočili danas.

Za čin drugi potrebno je da promenimo scenografiju i da se udaljimo iz jednog kabineta u Gradskoj kući, oplemenjenog umetničkim slikama, nacrtima novih spomenika avangardno postavljenih na štafelaju, i u središte pozicioniranom monumentalnom fotografijom koja prikazuje gradonačelnika i predsednika kako prijateljski ćaskaju.

Drugi čin je panoramski, zahvata skoro deceniju i vodi nas širom Srbije: od Leskovca, Svrljiga, Krupnja, Jagodine, preko Valjeva, Mionice, Rekovca, Šapca, Novog Pazara, Loznice, Zvečana, Leposavića, do Gornjeg Milanovca. Negde oko Jagodine odzvanja predsednikov glas: „Ova nagrada nije izraz snage i moći, već moje poniznosti prema vama i svemu što još moramo da uradimo“. Tek kad stignemo do Gornjeg Milanovca, par godina i par priznanja kasnije, čujemo prva negodovanja – zar predsednik, jedini u istoriji tog mesta nakon vojvode Živojina Mišića, da bude proglašen za počasnog građanina? I zar se zaista ne radi o simboličkom utvrđivanju njegove snage i moći, kad su se baš u toj meri zaređala slična priznanja širom zemlje? Ovaj čin napuštamo u aprilu ove godine, dok pogledom ispraćamo potpredsednicu Vlade i ministarku kulture kako, u ime predsednika, prihvata gornjomilanovačko priznanje.

Treći čin ispisuje se u Subotici – doslovno ispisuje, jer se priprema predlog, potpisan gradonačelnikovom rukom, da predsednik konačno, nakon tolikih gradova i opština, postane počasni građanin i našeg grada. U biografiji kandidata, predlagač ne propušta da pobroji niti jednu javnu dužnost koju je vršio predsednik: bio je direktor Sportsko-poslovnog centra „Pinki“ u Zemunu 1996. godine kada je „uspeo da rekonstruiše ovo zapušteno sportsko zdanje i uspešnim poslovanjem višestruko poveća plate zaposlenih“, bio je ministar informisanja u Vladi nacionalnog jedinstva 1998, ali tu nam nekako fali podataka o njegovom ministarskom radu i uspesima, bio je poslanik, kandidat za gradonačelnika Beograda, zamenik predsednika stranke, ministar odbrane, prvi potpredsednik Vlade, predsednik stranke, predsednik Vlade, pa ponovo predsednik Vlade, a zatim predsednik Republike Srbije, a to je – nakon blistavih dostignuća – i danas. Predsednik je dobitnik nekoliko važnih nagrada, voli da čita, „naročito literaturu iz oblasti istoriografije i politike“, takođe igra šah i prati košarku i fudbal.

I tu se, u trećem činu, odigralo nešto neverovatno: osoba koja je pripremala predsednikovu biografiju toliko se umorila od nabrajanja svih tih uspeha i značajnih funkcija – konačno, predsednik je u našim životima skoro 30 godina – da je načinila jedan, nema bolje reči, ogroman previd.

Naime, u Subotici se zvanje “Počasni građanin” dodeljuje „fizičkim licima koja su svojim delima i činjenjima doprinela podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu“. A kako je tačno predsednik podigao ugled grada u zemlji i inostranstvu? I, naročito, zašto je bolji kandidat za počasnog građanina od profesora filozofije, diplomirane psihološkinje i doktora tehničkih nauka koji zapravo jesu, čitavim svojim profesionalnim delovanjem, služili gradu i stvarno bili primer svojim sugrađanima? I da li predsednik treba sada, pošto je konačno postao predsednik svih građana, da postane počasni građanin svih gradova, pa tako i Subotice?

Četvrtim činom završava se ova bajka. Bajka o gradu koji je nekada umeo da prepozna i istakne svoje istinski zaslužne sugrađane – oni su širili njegove vidike, razvijali znanja i činili ga dobrim mestom za život svih.

Završila se bajka o svima nama koji smo na njih bili ponosni. Počela je, umesto toga, predstava u kojoj ništa nije onako kako nam se prikazuje.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.